Tayvan ve Çin Askeri Gücü Ortaya Çıktı! Her İki Ülkenin Savaşması Halinde Askeri Güçleri Yeterli Olacak mı?

ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret Çin hükümetinin sinirlenmesine neden oldu. Nancy Pelosi'nin bu ziyareti savaş çanlarının çalmasına neden olurken milyonlarca kişi her iki ülkenin de askeri gücünü merak etti. Tayvan askeri gücü nasıl? Çin askeri gücü nasıl? İşte detaylar...

Tayvan ve Çin Askeri Gücü Ortaya Çıktı! Her İki Ülkenin Savaşması Halinde Askeri Güçleri Yeterli Olacak mı?

Son günlerde tüm dünyanın en çok konuştuğu konulardan birisi de Çin ve Tayvan arasındaki gerilim oldu. ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a gerçekleştirmek istediği ziyaret Çin hükümeti tarafından büyük bir gerginlikle karşılandı. Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyareti Çin hükümetinin savaş tatbikatı başlatmasına neden olurken Tayvan ve ABD geri adım atmadı.

Tüm dünyanın yakından ilgilendiği ve endişelendiği Tayvan-Çin arasındaki gerilim olası bir savaş halinde bazı sorularında sorulmasına neden oldu. Milyonlarca kişi hem Çin hükümetinin hem de Tayvan'ın askeri gücünü merak ederken olası bir savaş durumunda ülkelerin askeri anlamda gücünü öğrenmek istedi.

Çin ve Tayvan Savaşacak mı?

Nancy Pelosi'nin Tayvan'da gerçekleştirdiği resmi ziyaret Çin açısından büyük bir gerginlikle karşılanırken Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu davranış, ateşle oynamak gibi, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar" denildi. Savaş uçakları ve füzeleriyle savaş tatbikatı başlatan Çin hükümeti karşısında ABD ve Tayvan karşılıksız kalmadı. Çin ile Tayvan arasında çıkan gerilimde Tayvan'ın yanında olacağını belirleyen ABD hükümeti sonrası Rusya Çin hükümetinin yanında olduğunu belirtti.

Pasifik'te Çin'e karşı Tayvan ile tatbikat başlatan yerlerden birisi de Endonezya oldu. Sosyal medyada çok konuşulan o anlarda tatbikat bölgesinin yangın yerine döndüğü görüldü. Tayvan ve Çin arasında çıkabilecek olası bir savaş durumunda hangi ülkenin daha güçlü olduğu oldukça merak edildi. Tayvan ve Çin askeri güç karşılaştırılmasına bakıldığında Çin'in daha güçlü olduğunu söylemek gerekse de her iki ülkenin de askeri gücü oldukça merak edildi.

Tayvan'ın Askeri Gücü Nedir?

Doğu Asya ada ülkesi olarak bilinen Tayvan'da toplam nüfus 24 milyon olarak bilinmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından kabul edilmeyen Tayvan'da 290 bin yetkin personel bulunmaktadır. Tayvan'da rezerv personel sayısı ise 2 milyon 800 bindir. Olası bir savaş durumunda askerlik yapabilecek 18-40 yaş aralığındaki kişi sayısı ise 5 milyon 883 bin kişi olarak bilinmektedir. Tayvan'da toplam 1.180 tank, 2 bin zırhlı savaş aracı, 744 hava kuvvetlerine ait uçak, 210 helikopter, 22 fırkateyn, 10 mayın gemisi, 4 denizaltı bulunurken bu sayıların Çin için yeterli olmaması ile birlikte ABD'den silah alımı yapmaktadır.

Çin'in Askeri Gücü Nedir?

Çin ordusu dünya sıralamasında 3. sırada yer almaktadır. Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olarak bilinen Çin askeri anlamda oldukça güçlüdür. Çin Savunma bütçesine 224 milyar dolar ayırırken askeri anlamda da oldukça bütçe ayırımı yapmaktadır. Çin hükümetinde Çin'in toplam askeri personel sayısı 2.6 milyon, toplam hava gücü 3,187, savaş uçağı 1,222, muharebe tankı 13,050, deniz donanma gücü 714 olarak bilinmektedir.