Tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran bu dönemde neye yatırım yapılırsa kazançlı çıkılacağını açıkladı!

Türkiye'de yeni yıl itibariyle yaşanılan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon vatandaşların paralarını Türk Lirası dışarısında farklı yatırım araçlarında tutmasına sebebiyet veriyor. Tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran bu dönemde neye yatırım yapılırsa kazançlı çıkılacağını açıkladı!

Tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran bu dönemde neye yatırım yapılırsa kazançlı çıkılacağını açıkladı!

Tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran bu dönemde neye yatırım yapılırsa kazançlı çıkılacağını açıkladı! Türkiye'de yeni yıl itibariyle yaşanılan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon vatandaşların paralarını Türk Lirası dışarısında farklı yatırım araçlarında tutmasına sebebiyet veriyor. Birikimlerini Türk Lirası'nda tutmak istemeyen yatırımcılar bu noktada ekonomist ve yatırım danışmanlarından gelen açıklamaları merakla takip ediyor. Altın ve dolar tahminlerinde yanılmayan başarılı tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran ise bu dönemde neye yatırım yapılırsa kazançlı çıkılacağını açıkladı. İşte detaylar!

Zaman zaman yaptığı açıklamalar ile sık sık gündeme gelen Mert Başaran, Türkiye'de yüzbinlerce vatandaş tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Televizyon programlarına konuk olan, yeni yazdığı kitabı "Küçük işler büyük özgürlükler" finans alanında satış rekoruna doğru ilerleyen Mert Başaran'ın TGRT Haber'de ki konuşmaları gündeme bomba gibi düştü. Birikimlerini kazançlı yatırımlarda değerlendirmek isteyen vatandaşların merak ettiklerini açıklayan Mert Başaran'ın konuşmalarından satır başları Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

BU DÖNEMDE NEYE YATIRIM YAPARSAK KAZANÇLI ÇIKARIZ?

Türkiye'de yeni yatırım aracı riskli evler konusuna değinen Mert Başaran önemli açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar..

"Bir kez şöyle bir gerçek var, İstanbul'da inanılmaz bir konut ihtiyacı var. Bu birinci gerçek. İkincisi arsa yok. İnşaatçılar arsa üretemiyor. Üçüncü gerçek de 50 yaş üstü inanılmaz bir konut stoğu var. Özellikle merkez lokasyonlarında, yani eskiden insanların oturduğu lokasyonlarda. Bu bölgelerde 40 - 50 yaşında eski yöntemlerle, teknolojilerle yapılmış konforu çok fazla olmayan, site tarzı olmayan, insanların böyle artık yenilemek istedikleri yerler var. Müteahhitlerde yaklaşık 2-3 yıldır bu bölgelerde ki yerlere yavaş yavaş dönüşüm için teklifler yapmaya başlıyor. Dolayısıyla burada ciddi bir kar marjı oluşuyor. Kar marjı oluşunca da bunu fark eden belirli bir grup yatırımcı özellikle böyle yerlere yöneliyorlar."

"İçerisinde risk barındırıyor. Ne kadar risk o kadar kar demek oluyor. Risk olduğu için de çok değerli. Risk nedir? Bu dönüşüm olayı çok kolay olmuyor. 10 - 12 yıl önce dönüşüm olacağı konuşuluyordu, evlerin fiyatı düşüktü. Halen dönüşüm olmadı fakat arsaların fiyatları 9 milyon TL'ye ulaştı. Şöyle bir şey düşünün dönüşüm olmuyor belki ama sağında ki ev dönüşüyor, solunda ki ev dönüşüyor. En sona kalan en karlı dönüşüm oluyor."

"Yatırım şeylerinde insanlar genellikle bekliyorlar. Bekledikçe daha da değer kazanıyor. Hep söylediğim bir şey var bunu bekleyecek vizyon olması gerekiyor. Ama ne kadar dönüşüm geç sürerse o kadar prim yapıyor. Ama önemli olan değer için almakla kullanım için almak arasında büyük fark var. İki tip yer var. Biri anlaşmaya çok yakın, anlaşma aşamasına gelmek üzereler. Bir de anlaşma noktasında olmayan yerler var. Bu nedir? Yıkım kararı alınmış evler. Bunlar 1-2 yıl içerisinde olacak yerler. Her şey olmaya yakınken fiyat daha da çok artıyor."

KONUT FİYATLARI DAHA DA ARTACAK

Tasarruf ve Yatırım Danışmanı Mert Başaran konutun bulunduğu arsaların geniş olmasının kentsel dönüşümde daha büyük bir avantaj olduğuna dikkat çekerken, "Konut fiyatları daha da artacak. Özellikle Eylül ve Ekim aylarında 50 bin öğrenci gelecek, yine tayinlerden dolayı gelecek aileler var." açıklamalarında bulundu.

Tasarruf ve yatırım danışmanı Mert Başaran bu dönemde neye yatırım yapılırsa kazançlı çıkılacağını açıkladı!

Mert Başaran resmi Twitter hesabından çarpıcı açıklamalarda bulundu. "İnşallah olmaz ama ekim gibi ozellikle merkezi lokasyonlarda öğrenciye kiralık evlerde hava parası yada yıllık peşin gibi saçma sapan talepler gelebilir! Bunun nedeni hersene gibi 50.000 e yakin öğrenci ilk defa İstanbula okumak için gelecek ve etrafta ev yok. Arz talep dengesizliğine fırsatçılık da eklerseniz sonuç büyük sıkıntı"