Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, KDV indirimi yorumu ile şaşırttı: Fiyatlar tekrar mı artacak?

Gıda ürünlerine yapılan KDV indiriminden sonra, indirimli fiyatlar market reyonlarına yansımaya başladı. Konu ile ilgili yorumlar yapan Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, gıda ürünlerinin tekrar fiyat artışına gidip gitmeyeceği konusunda kafaları karıştırdı. İşte 2022 KDV indirimine ilişkin haberin ayrıntıları…

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, KDV indirimi yorumu ile şaşırttı: Fiyatlar tekrar mı artacak?

13 Şubat 2022 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan karara göre gıda ürünlerinden alından yüzde 8’lik KDV oranı, yüzde 1’e düşürüldü. İlgili tarihten itibaren market raflarında ki fiyatlar güncellenmeye devam ederken, hangi ürünün fiyatında ne kadarlık bir düşüş yaşandığı merak konusu oldu.

Son dönemlerde artan gıda fiyatlarından sonra KDV indirimi kararının alınması milyonlarca vatandaşı sevindirirken, Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamalar vatandaşların tekrar endişelenmesine sebep oldu. Gıda fiyatlarının sabit mi kalacağı, yoksa tekrar yükselişe mi geçeceği merak konusu oldu.

KDV İndiriminden Sonra Gıda Fiyatları

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, KDV indirimi yorumu ile şaşırttı: Fiyatlar tekrar mı artacak? - Resim : 1

Konu ile ilgili yetkili kurumların çalışmaları sonucunda alınan KDV indirimi kararı, market raflarında satışa sunulan birçok gıda ürününün fiyatında değişiklik olmasını sağladı. Yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen KDV oranlarından sonra bazı gıda ürünlerinde gözlenen indirimler şu şekilde açıklandı:

  • Süt: 4 TL indirim
  • Kırmızı et: 7 TL indirim
  • Pirinç: 2 TL indirim
  • Yeşil ve kırmızı mercimek: 5 TL indirim
  • Bulgur: 1-2 TL indirim
  • 1 litrelik ayçiçek yağı: 2 TL indirim
  • 2 litrelik ayçiçek yağı: 4 TL indirim

Tarım Yazarından Endişelendiren Yorum!

3 gün önce yürürlüğe giren KDV indiriminden sonra ürünler indirimli fiyatları ile satışa sunulmaya başladı. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, KDV indiriminin zaman içerisinde eriyeceğini bildirdi. Ali Ekber Yıldırım, ürünlerin bir iki haftalık süre içerisinde indirimli fiyatlar ile satışta kalacağını ancak 2 haftadan sonra ürünlerin, paketleme ve tedarik süreçlerinde yaşanan fiyat artışlardan etkilenerek tekrar yüksek fiyatlar ile satışa sunulacağını iddia etti.

Tedarik Süreci Pahalılığı!

Konu ile ilgili olarak yorumlarda bulunan bir diğer isim olan Mersin Halciler Derneği Bakanı Münir Şen, sebze ve meyve fiyatlarının biraz daha düşeceğini tahmin ettiğini dile getirdi. Ancak tedarik sürecinde ve nakliye esnasında oluşan maliyetlerin oldukça yüksek olduğunu belirten Şen, ürünleri herhangi bir fiyat ödemeden alsalar bile ürünlerin büyükşehirlere 3,5 TL’nin altında bir maliyet ile taşınamayacağını ifade etti.