Suriye'den açıklama: Ankara'nın Suriye topraklarına operasyonu bizimle çatışmaya neden olabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran'da gerçekleşen üçlü toplantı sonrasında Türkiye'nin Suriye politikası ve gerekli görüldüğü operasyon açıklamaları sonrasında Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad direk net açıklama yaptı. Türkiye'yi tehdit eden açıklama...

Suriye'den açıklama: Ankara'nın Suriye topraklarına operasyonu bizimle çatışmaya neden olabilir

Tahran'da üçlü zirvede İran Cumhurbaşkanı Reisi, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye konusunda ortak hareket edilmeyeceği liderler tarafından yapılan açıklamalar ile belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad direk hareket geçti. Toplantıdan sonra Şam'dan Tahran'a yola çıktı. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile bir araya geldi. Ortak açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Suriye'ye düzenleyeceği operasyon ülkesi adına yapılmış sayıldığı ve doğrudan bizimle çatışmaya neden olabilir ifadeleri geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tahran'da gerçekleşen üçlü toplantı sonrasında Türkiye'nin Suriye politikası ve gerekli görüldüğü operasyon açıklamaları sonrasında Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad direk net açıklama yaptı. Türkiye'yi tehdit eden açıklama.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad Türkiye'nin operasyon düzenlemesi üzerine ileri tarihlerde var olabilecek tehlikeden bahsetti. Mikdad, ''Ankara'nın Suriye topraklarında güvenli bölgeler oluşturmaya yönelik hameleleri, bizimle doğrudan bir çatışmaya neden olabilir.'' diyerek sanki geçmiş yıllarda yapılan operasyonlarda elleri kolları bağlı oturmuş gibi şimdi süs payı niteliğinde açıklama yaparak aslında İran'ın ağzından dökülen sözcükleri dile getirdi.

Dün akşam Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, İran Büyükelçisi ile birlikte Tahran'a hareket etti. Mikdad, İran ve Suriye arasındaki siyasi müzakereleri sürdürmek için Tahran'ı ziyaret edeceğini mevkidaşıyla bir araya geleceğini belirtti. Suriye, Türkiye'nin operasyonundan korkuyor. Aslından bu temel düşüncenin altından yatan neden farklı terör örgütleri kendi güvenliklerini sağlamak ve bölgeden çekilmemek için Suriye Rejimi ile anlaşma sağladı. Rejim ile birlikte hareket edeceğini Türkiye'ye karşı bir olmak istediklerini Suriye'nin yapısal dönüşümünde Irak benzeri formülün etkili olacağı konusunda ortak hareket ederek anlaşma sağladılar. Böylelikle Suriye Rejimi terör unsunlarının savunucusu ve onları koruyan hamiliik rolüne büründü.