Stajda izin kullanılır mı? Stajda hafta sonu izin hakkı var mı?

Stajın başladığı bu günlerde öğrenciler tarafından pek çok konu merak edilmiştir. Staj ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri ise staj izin günleri olmuştur. Peki staj süresi boyunca izin kullanılabilir mi? İşte detaylar...

Stajda izin kullanılır mı? Stajda hafta sonu izin hakkı var mı?

Bu yaz da pek çok üniversite öğrencisi stajlarına başladı. Üniversitelerde zorunlu olarak tutulan bu stajlar, öğrencilerin mezun olabilmeleri için zorunlu tutulmaktadır. Bu nedenle de en az üniveristede ders takibi yapmak kadar stajı tamamlamak da önemli görülmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman da öğrenciler aylar öncesinden staj yerlerini ayarlamaya başlamaktadır.

Kendi iş kollarına uygun bir şekilde iş yerlerinde staj yapmak isteyen pek çok öğrenci, öncelikle staj yapabileceği uygun yerleri belirlemektedir. Bu yerleri kendine en uygun olacak şekilde bir sıraya sokarak onlar ile iletişime geçmektedir. İletişime geçilen iş yerlerinden dönüş bekleyen öğrenciler, dönüşün sağlanmasının ardından yüz yüze görüşerek stajlarını ayarlayabilmektedir.

Stajda izin kullanılır mı? Stajda hafta sonu izin hakkı var mı? - Resim : 1

Kimi öğrenciler bu bahsedilen kadar oldukça kolay bir şekilde kendilerine staj yeri bulabilirken kimi öğrenciler ise bu konuda maalesef zorluk çekebilmektedir. Hem kendilerine uygun bir iş yeri bulamayan öğrenciler bunun yanı sıra da kendi mesleklerine uygun olan iş yerlerinden çoğu zaman dönüş alamamaktadır.

Hiçbir sorun yaşamadan staj yapabilen öğrencilerin ise onay aldıktan sonra stajını düzgün ve eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmesi için internet üzerinden araştırarak merak ettiği pek çok konu bulunmaktadır. Bu konunun başına her ne kadar staj defteri, stajyer maaşı gibi konular gelirlen, merak edilen bir diğer konu da staj izinleri olmuştur. Staj süresi boyunca stajyerlerin izin yapıp yapamayacakları oldukça merak edilmiştir. Peki stajyerler izin kullanabilir mi?

Stajda izin kullanılır mı? Stajda hafta sonu izin hakkı var mı? - Resim : 2

STAJDA İZİN KULLANILIR MI?

Stajyerlerin en çok merak ettiği konu staj süresi boyunca izin kullanım durumudur. Üniveriste stajında öğrencilerin izin alıp alamayacakları merak edilirken, konu ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır.

Yapılan açıklama ile birlikte staj süresi boyunca öğrencilerin izin alamadıkları öğrenildi. Zorunlu staj dönemi boyunca izin almak tamamen yasak olup, haftasonlarını da dahil edip etmemenin iş yerine bağlı olduğu öğrenildi.

İş yeri eğer haftasonu da çalışıyorsa haftasonunda da çalışabilecekleri öğrenildi. Fakat bu günler dışında izin kullanmanın yasak olduğu öğrenildi.