Sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alınması! Yasa ne zaman TBMM'ye gelecek?

Sözleşmeli kamu personelleri ne zaman kadroya alınacaklar? Çalışma Bakanlığı ne zaman hangi tarihte yasa tasarısını meclise sunacak? İşte son detaylar

Sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alınması! Yasa ne zaman TBMM'ye gelecek?

Sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alınmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Çalışma Bakanlığı bu konuda önemli bir aşama kaydetmiş durumda. Peki çalışanların kadroya alınmalarına ilişkin süreç ne zaman tamamlanacak? Son resmi açıklamaların detayları ve planlanan takvim.

SÖZLEŞMELİ KAMU PERSONELLERİNİN KADROYA ALINMASI

2022 yılında sözleşmeli kamu personellerinin kadroya alınmasına ilişkin takvim oluşturulmuş durumda. Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan dosyada ilk olarak 3600 ek gösterge ile ilgili düzenlemeler yer aldı. Bu konuda bakanlığın öncelik sırasında liste başında olan düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan planlama kapsamında 3600 ek gösterge için süreç tamamlandı.ç

Çalışma Bakanlığı artık listenin ikinci ve üçüncü sırasında yer alan konulara odaklanacak.

Bu çerçevede ilk olarak Temmuz 2022 dönemi için çalışanların maaşlarına yapılacak zam oranlarına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Çalışma Bakanlığı ilk olarak memur ve emekliler için zam oranlarını netleştirecek. 4 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon oranları sonrasında Çalışma Bakanlığı memur ve emekliler için zam tutarını açıklayacak.

Bu dönemde ayrıca asgari ücretliler için ara zam formülleri oluşturulmasında Çalışma Bakanlığı önemli bir program içerinde yer alıyor. Temmuz ayının ortalarına doğru tüm zam ve ara zam tartışmaları sona erecek. Zam tartışmaları sonrasında ise esas gündem sözleşmeli personellerin kadroya alınması olacak.

Sözleşmeli kamu personellerinin ne zaman kadroya alınacağına ilişkin düzenlemenin Ekim ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Ekim ayı öncesinde tamamlanan dosyanın meclisin tatilden dönmesinin ardından hemen sunulması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilmesi öngörülüyor.

Genel olarak beklentiler dosya için çalışmaların Ekim ayına tamamlanması ve Ekim Kasım döneminde personellerin kadroya alınma işlemlerinin sona ermesi.

KAMUGUNDEMİ.COM - ÖZEL İÇERİK