Sosyal destek maaşları belli oldu! Engelli aylığı, kronik hastalık yardımı, ne kadar oldu Ağustos 2022?

Temmuz zammının yapılmasının ardından vatandaşların alacağı sosyal destek maaşları ile ilgili de gelişmeler yaşandı. En düşük engelli aylığı ve kronik hastalık yardımı kaç TL oldu?

Sosyal destek maaşları belli oldu! Engelli aylığı, kronik hastalık yardımı, ne kadar oldu Ağustos 2022?

Temmuz zamlarının açıklanması ile birlikte emekli ve memur olan vatandaşlar için yeni en düşük maaşlar belli olmuştu. Temmuz ayının başında açıklanan enflasyon oranlarının ardından gelen yeni zamlar ile birlikte asgari ücretli vatandaşların yanı sıra devlete bağlı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşların da alacakları en düşük maaşlar belli olmuştu.

Ancak uzun bir süredir vatandaşların beklediği açıklama bugün geldi. Bugün itibarıyla en düşük sosyal destek yardım aylıklarının ne kadar olduğu da belli oldu. Engelli ve kronik hastalık sahibi vatandaşlara aylık olarak devlet tarafından verilen yardım paralarına zam geldi.

Vatandaşların uzun süredir beklediği gelişme ile birlikte son zamanların en çok aratılan konularından olan sosyal destek yardımlarının kaç TL olduğu da belli oldu. Peki; Ağustos 2022 sosyal destek paraları ne kadar oldu, engelli aylığı, kronik hastalık yardımı kaç TL?

En Düşük Engelli Aylığı 1.226 TL Oldu! Ağustos 2022 Engelli Aylıkları

Hükümetin Temmuz ayında açıkladığı enflasyon verileri ve Temmuz zammı sonrasında vatandaşların alacakları zamlı maaşlar belli olmuştu. Vatandaşların alacakları zamlı maaşların belli olmasının ardından ise çok sayıda vatandaşı ilgilendiren sosyal destek paraları merak konusu oldu.

Engelli vatandaşlar için her ay düzenli olarak devlet tarafından yatırılan engelli aylıkları ile ilgili yeni düzenleme yayımlandı. Yeni düzenleme kapsamında maaşlara Sağlık Kurulu Raporlarında yer alan oranlara göre zam yapılması kararlaştırıldı. Bu bağlamda;

  • Yüzde 40 ila 69 arası engelli raporu olan vatandaşların aylık ödemeleri 1.226 TL
  • Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların aylık ödemeleri ise 1.840 TL tutarına yükseltildi.

Kronik Hastalık Yardımında Büyük Gelişme

Kronik rahatsızlık sahibi olan vatandaşları büyük ölçüde ilgilendiren bu yeni maaş düzenlemesi ile maaşlara gelen zam miktarları ve yeni zam ttarları da belli oldu. Tüberküloz ya da SSPE hastalığına sahip olan vatandaşlar için psikososyal ve mali anlamda kayıp yaşayan hastalık sahibi vatandaşların aylık 2 bin 354 TL tutarında destek alacağı duyuruldu.

Ayrıca; Haiff slikozis hastaları için ödenen aylık tutar 2 bin 650 TL tutarına yükseltilirken orta slikozis hastali için aylkık tutar 3 bin 29 TL tutarına ve ağır slikozis aylık ödemesi ise 3 bin 375 TL tutarına yükseltildi.