SON DAKİKA! Toplantı Sona Erdi Komisyon Kararı Çalışma Bakanı Bilgin'den Asgari Ücret Zam Açıklaması

Asgari ücret toplantısı sonrası ilk açıklama Çalışma Bakanı vedat Bilgin'den geldi. Asgari ücret zam oranı belli oldu mu, işveren ve sendikalar anlaştı mı? Maaşlara ne kadar yapılacak? İşte ilk detaylar...

SON DAKİKA! Toplantı Sona Erdi Komisyon Kararı Çalışma Bakanı Bilgin'den Asgari Ücret Zam Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret zammına ilişkin toplantı gerçekleştirileceğini söylemişti.

Bu kapsamda ilk toplantı 29 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı işçi, işveren ve hükümet tarafı masaya oturarak yeni asgari ücreti belirlemek için masaya oturdular. Öğleden sonra başlayan toplantı sona erdiğinde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin zam oranı ve atılacak adımlara dair bilgi verdi. İşte o konuşma..

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'İN KOMİSYON TOPLANTISI SONRASI ASGARİ ÜCRET ZAM AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin toplantıya dair konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

" Türkiye imkanlara sahip bir ülkedir. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir, bunu yapmak zorundayız. Bu konuda da elimizdeki en iyi araç asgari ücreti yeniden belirlemektir. 6.5 milyona yakın bir kesimi oluşturuyor. Onlarla sınırlı değil, onların üstünde maaş alanlarda da pozitif etki yapacaktır"

"Türkiye'nin ilk 1000 içerisindeki örgütlü işyeri sayısı yüzde 13-14'tür, bu çok ciddi sorundur. Türkiye'nin emekçilerinin örgütlenmediği zaman ücretler asgari ücret düzeyine sıkışıp kalmaktadır. Bunun için örgütlenmenin önünü açmamız lazım. Sendikalaşmayla ilgili engellemeleri kaldıracak çalışmaları yapıyoruz. Yasal engelleri, gerekçeleri öne süren işletmelerin negatif tavrını aşacağız."

"Bütün Türkiye'nin bilmesi lazım, Çalışma Bakanlığıyız, çalışanlarımızı korumak zorundayız. Örgütlenme özgürlüğünü kısıtlayan zihniyeti yıkmamız lazım. Komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum. Sosyal transfer yapma imkanını da bulmuş olacağız."