Son Dakika: Tahıl sevkiyatı zirvesinde yarın imzalar atılıyor!

Gelen bir son dakika bilgisine göre tahıl zirvesinde sona gelindi. Yarın imzalar Türkiye'de atılacak. Detaylar haberin devamında...

Son Dakika: Tahıl sevkiyatı zirvesinde yarın imzalar atılıyor!

Gelen bir son dakika bilgisi ile vatandaşlara merakla beklenen karar duyuruldu. Tahıl zirvesi anlaşmasının yarın İstanbul'da yapılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklama doğrultusunda yarın saat 16.30'da Dolmabahçe Ofisi'nde imzalar atılacak.

Rusya ve Ukrayna taraflarının yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gueterres'in katılım göstereceği toplantıya Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan ev sahipliği yapacak.

Birleşmiş Milletler Sözcü Yardımcısı Farhan Haq'ın yapmış olduğu açıklamada, Türkiye - Rusya - Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında yapılmakta olan görüşmelerin detayları ile ilgili görüşmek için geç saatlerde İstanbul'u ziyaret edeceğini belirtti.

Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılan görüşmeler kapsamında gelinen noktalara değinen Haq, "Durum biraz değişken, bu yüzden anlaşmanın ne zaman imzalanacağını gerçekten söyleyemem." ifadelerini kullanarak net ve kesin bir cevap vermekten kaçınmış ve sözlerini "Henüz tam olarak orada değiliz" ifadeleri ile tamamlamıştı.

Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapmıiş olduğu açıklamalarda anlaşmaya varma konusunda umutlu olunduğu ve görüşmelerin iyi bir şekilde ilerlediğini belirtmişti.

Son dakikalarda resmi sosyal medya hesabından paylaşım yapan T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise attığı tweette;

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki diplomatik çabalarımız sonuç veriyor. Tüm dünyayı etkileyen gıda krizinin çözümü için ilk adımı yarın BM Genel Sekreteri, Rusya ve Ukrayna heyetleriyle birlikte İstanbul’da atacağız. İhtilafın çözümü için çabalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı

Son Dakika: Tahıl sevkiyatı zirvesinde yarın imzalar atılıyor! - Resim : 1

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ise toplantı kapsamında anlaşma için yarın saat 16.30'da Dolmabahçe Ofisi'nde imza töreni düzenleneceği belirtildi.