Son Dakika: Tahıl Koridoru Anlaşması İmzalandı

Günlerdir beklenen anlaşma az önce imzalandı. Vatandaşların ve tüm dünyanın gözlerinin üstünde olduğu Tahıl Koridoru Anlaşması az önce imzalandı. Detaylar haberin devamında...

Son Dakika: Tahıl Koridoru Anlaşması İmzalandı

Tüm dünyanın yakından takip ettiği imza sonunda atıldı. Tahıl Koridoru Anlaşması adı altında atılan imzalar bugün Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirildi.

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye dörtlüsünün katılımları ile gerçekleştirilen imza töreninde tüm dünyanın heyecanla beklediği imzalar atıldı. Temsilcilerin açıklamalarda bulunduğu törende az önce imzalar atıldı ve sona gelindi.

Son Dakika: Tahıl Koridoru Anlaşması İmzalandı - Resim : 1

Törende Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip rdoğan tarafından yapılan açıklamalar gündemin zirvesine oturdu. Yapılan açıklamalardan satır başları şu şekilde;

Guterres'in Açıklamalarından Satır Başları

Son Dakika: Tahıl Koridoru Anlaşması İmzalandı - Resim : 2

"Bunun gerçekleşmesi için emek gösteren herkese çok teşekkür ederim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan bunun her aşamasında sizin büyük emeğiniz var, çabalarınız için teşekkür ederim. Bu anlaşma aslında dünya için imzalanıyor. Bu anlaşmaya kolay ulaşmadık. Savaş başladığın bu yana uzun bir yolculuk oldu. Tüm tarafların taahhütleri oldu. Türkiye'nin burada büyük rolü oldu. Birleşmiş Milletler de taahhütlerinin arkasındadır. Bu girişim tam olarak uygulanmalı."

Son Dakika: Tahıl Koridoru Anlaşması İmzalandı - Resim : 3

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Açıklamalar

Bu sözlerin ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı ve önemli açıklamalarda bulundu. Dolmabahçe Ofisi'nde gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar şu şekilde;

"Medeniyetlerin ve kıtaların buluşma noktası İstanbul'a hoş geldiniz. Siz değerli dostlarımı bu tarihi günde İstanbul'da misafir etmekten onur duyuyorum. Bugün üzerinde varılan mutabakat metniyle milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına katkı sağlayacağız. Bu noktaya kolay gelmedik. Yetkililerle yoğun ve meşakkatli bir süreç yürüttük, kapsamlı istişareler gerçekleştirdik. Sayın Guterres ve ekibinin ilk taslağa verdikleri katkılar paha biçilemez.

Son Dakika: Tahıl Koridoru Anlaşması İmzalandı - Resim : 4

Savaşın başından bu yana bunun kazananı olmayacağını belirttik. 5 aydan fazla süredir bu dediğimizin haklı olduğunu gördük. Savaş tüm insanlığı olumsuz etkiliyor. Masumların hayatına mal olan bu savaşın bir an önce sonlanmasını umut ediyoruz.

Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiğiyle Karadeniz'den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes borusu açmış olacağız. Dünyada açlık tehlikesinin önüne geçilmesine katkı sağlayacağız. Küresel bir sorun haline gelen gıda enflasyonunun çözümüne yardımcı oluyoruz. Gemilerin çıkışından intikaline kadar mutabakat tesis edildi. Denetim İstanbul’da kurulacak bir merkezde yapılacak."