Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: Türkiye'de 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi

Gelen bir son dakika haberi ile Türkiye'deki maymun çiçeği vakalarına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları duyuruldu.

Son Dakika! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: Türkiye'de 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi

Gelen bir son dakika bilgisi ile Türkiiye'de kaç maymun çiçeği vakası olduğu tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada "Ülkemizde 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi. 4 hasta iyileşti, biri tedavi altında." ifadeleri dikkat çekti.

Ülkemizde ilk olarak Haziran ayında tespit edilen maymun çiçeği vakaları karşısında vatandaşlar endişeli bir şekilde bekleyişe geçmişti. İlk olarak İstanbul'dan gelen maymun çiçeği vakası sonrasında Sağlık Bakanı Profesör Doktor Fahrettin Koca açıklamada bulunmuş ve "Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. BİLİNDİĞİ GİBİ, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Koca'nın bu açıklamasından sonra pek çok vatandaş paniğe kapılmış ve ülkedeki maymun çiçeği vakalarının ne yönde seyredeceğini merakla beklemeye başlamıştı. Fahrettin Koca tarafından duyurulan bu ilk hastalığın ardından geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği virüsü karşısında acil durum ilan etmişti.

Covid-19 vakaları düşüşü bozup hızla yükselmeye başladıktan ve corona vakaları artmaya başladıktan sonra ise pek çok vatandaş ikinci bir pandemi süreci ile karşı karşıya olunup olunmadığını merakla beklemeye başlamıştı.

Dünya çapında yapılan açıklamalarda maymun çiçeği virüsü vakalarının hızlı bir şekilde artışa geçtiği ve virüsün yayılmaya başladığı ifade edilirken ölüm haberleri de art arda gelmeye başladı. Sırasıyla; Nijerya, Brezilya, İspanya, Hindistan ve Gana ülkelerinden maymun çiçeği virüsü nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin haberleri gelirken son olarak Güney Amerika ülkesi olan Peru'dan da bir ölüm haberi geldi.

Dünya çapında hızla yayılmakta olan virüsün ülkemizde de artışa geçtiği bugün duyuruldu. Gelen bir son dakika bilgisi ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ülkemizdeki maymun çiçeği vakaları ile ilgili rakam paylaştığı öğrenildi. Bakan Koca yaptığı açıklamada "Ülkemizde 5 maymun çiçeği vakası tespit edildi. 4 hasta iyileşti, biri tedavi altında. Hastalık yakın temasla bulaşıyor, pandemi riski yok" ifadelerine yer verdi.

SONRAKİ HABER