Son Dakika! Merkez Bankası PPK faiz kararını açıklandı

Son Dakika Haberi: Merkez Bankası Temmuz 2022 PPK toplantısı faiz kararı açıklandı. TCMB beklentiler doğrultusunda faiz oranlarını yüzde 14.00 bandında sabit tuttu.

Son Dakika! Merkez Bankası PPK faiz kararını açıklandı

Merkez Bankası merakla beklenen Temmuz 2022 dönemi Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası yılın ilk 6 ayında olduğu gibi Temmuz ayında da faiz oranlarını değiştirmedi ve faiz oranlarını yüzde 14.00 bandında sabit tuttu.

MERKEZ BANKASI PPK FAİZ KARARI NOTU

Merkez Bankası'nın PPK faiz toplantısında Şahap Kavcıoğlu (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener, Yusuf Tuna yer aldı.

Sabah saatlerinde başlayan toplantıya dair karar saat 14.00'da açıklandı. Merkez Bankası'nın web sitesinden yayımlanan duyuruda, faiz kararı sabit bırakıldı. Söz konusu açıklamada ise şu ifadeler yer aldı.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan basın açıklamasında yüksek enflasyon oranları ve gıda güvenliği başlıkları üzerinde duruldu. Bu noktada TCMB gelecek aylar için "Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyon ihtimali artmaktadır. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek ve oynak seyir ile temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır." açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası açıklamasının devamında ise yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkilerinin yakından izlendiğini ifade etti. Açıklamanın devamında ise "Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar." ifadeleri yer aldı.

Faiz kararına ilişkin raporda ayrıca "Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı güçlü iyileşme devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. İvmesini kaybettiği gözlenmekle birlikte, kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır." değerlendirmesi yer aldı.