Son Dakika! Hulusi Akar: Tahıl koridoru konusunda genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı

Son Dakika! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridoru konusunda genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Son Dakika! Hulusi Akar: Tahıl koridoru konusunda genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında sabitliğini koruyan tahıl ve gıda ürünlerinin deniz sevkiyatı yöntemi ile güvenli bir şekilde sevkiyatının yapılması konusuna ilişkin Türkiye, Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları Askeri Heyeteleri ve Birleşmiş Milletler heyeti arasında 13 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen toplantı kapsamında tahıl koridoru konusu masaya yatırılmıştı. Geçtiğimiz hafta içerisinde video telekonsferans şeklinde gerçekleştirilen toplantının ardından alınan kararlara toplantı sonrasında değinmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin genel durumları ile ilgili de konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şu şekilde;

"Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir dönemden geçiyor. Şu ana kadar büyük bir başarıyla bize verilen görevleri yerine getirdiniz. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. İnşallah bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen görevleri başaracağız."

"En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, taarruzi bir ruhla teröristleri kaynağında etkisiz hale getirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

"Başta PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu konudaki politikamız çok açık, net. Yoğun mücadelemiz devam edecek. PKK/YPG, DEAŞ ve diğerleri ile arazideki mücadelemiz sürerken FETÖ ile mücadelemiz ilk günkü gibi, yani 16 Temmuz 2016'da ne ise aynı ciddiyet, samimiyet, dikkat ve hassasiyetle devam ediyor. Bunun dışında bir şey asla düşünülemez. Son bir yıl içinde FETÖ ile bağlantısından dolayı 1980 kişinin ilişiği kesildi. FETÖ'den temizlendikçe gücümüzün arttığını görüyoruz. Bunun de en somut örneği Mehmetçiğin yaptığı başarılı operasyonlar ve kara, deniz ve havada gerçekleştirdiği tatbikatlardır."

Son Dakika! Hulusi Akar: Tahıl koridoru konusunda genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı - Resim : 1

Bu ifadelerin yanı sıra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın konuşmasında değindiği tahıl koridoru ile ilgili söyledikleri şu şekilde;

"Tahıl ve gıda maddelerinin taşınması için bir plan üzerinde, genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldı. Bunun somut uygulama planına dönüşmesi için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu hafta içinde bununla ilgili bir toplantı yapılması muhtemel. Bu kapsamda İstanbul'da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlar söz konusu."