SON DAKİKA HABERİ! Erdoğan Kabine Sonrası Asgari Ücret Zammını Resmen Açıkladı

Son Dakika Haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 saatlik toplantı sonunda Kabine Toplantısı kararlarını açıkladı.

SON DAKİKA HABERİ! Erdoğan Kabine Sonrası Asgari Ücret Zammını Resmen Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı tamamlandı. Beştepe'de yer alan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantı 4 saat sürdü. Toplantının hemen ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine kararlarını açıkladı.

KABİNE KARARLARI AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri hakkında konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin savunma sanayisine vurgu yaptığı konuşmasında " Dünyanın terörle mücadele tecrübesi en eski ve en etkin ülkelerinin başında geliyoruz. İnsani krizlerin yükünü en fazla taşıyan ülke konumundayız. Sınır ötesi harekatlarımızla dost ve kardeş ülkelere verdiğimiz desteklerle, ilkeli duruşumuzla farkımızı her alanda gösteriyoruz. Rusya Ukrayna savaşı bir kez daha göstermiştir ki kendi vizyonu bulunmayan ülkelerin işi çok zordur. Bize yöneltilen tenkitler hatalarımızdan değil, Türkiye'nin kendi belirlediği istikamete yürümesinden kaynaklanıyor. " ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA HABERİ! Erdoğan Kabine Sonrası Asgari Ücret Zammını Resmen Açıkladı

SINIRDIŞI OPERASYONLAR BAŞLIYOR

Kabine toplantısı sonrası Erdoğan konuşmasında ayrıca terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin bu alanda çok önemli adımlar attığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan " Türkiye özellikle son 20 yılda kendini farklı bir konuma yerleştirmeyi başarmıştır. Kendi teorilerini inkar pahasına ülkemize yüklenenlerin karın ağrısı işte budur. Dikkatimizi dağıtarak bizi hedeflerimizden uzaklaştırma, birlik ve beraberliğimizden uzaklaştırma çabası beyhude olduğunu bir kez daha söylüyorum.

Siyasi, ekonomik, ve askeri tüm kabiliyetlerimizi 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmek ve 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekten kimsenin şüphesi olmasın. Suriye sınırımızda oluşturmaya başladığımız güvenlik koridorumuzun eksiklerinin tamamladıktan sonra orada da harekatlara başlayacağız. " açıklamasında bulundu.

İHRACAT BAŞARISI

Türkiye'nin ihracat rakamları hakkında da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan " İhracatçılarımızın coşkusu bize hem doğru yolda ilerlediğimizi, hem de ülkemizin önündeki aydınlık geleceğe adım adım yükseldiğimizi gösterdi. Ukrayna-Rusya savaşından, NATO zirvesi hazırlıklarına kadar çok sayıda ülke ve uluslararası yöneticilerle görüşmeler yaptık. " dedi.

ORMAN YANGINLARI

Marmaris'te orman yangını hakkında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ağaçlandırma çalışması yapılacağını söyledi. O alanlar için planlanan çalışmalar hakkında ise Erdoğan "Ağaçlar yanmışsa da herhangi bir ölümün olmaması bizim teselli kaynağımız olmuştur. Yoğun şekilde ağaçlandırma çalışmalarına gireceğiz. Devlet kurumlarımız ve STK'lar ile Muğla ve Antalya'da yaşadığımız gibi tekrar burada da aynı çalışmayı yapacağız ve yeşilimize kavuşacağız. ." dedi.

SON DAKİKA HABERİ! Erdoğan Kabine Sonrası Asgari Ücret Zammını Resmen Açıkladı

MADEN MÜJDESİ

Madencilik alanında yeni proje müjdesi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan yerin altını ve üzerinin aranacağını, bulunacağını ve insanlarımızın hizmetine sunacağız dedi. Enerji alanında 2053 projeleri hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan " Elimizdeki sınırlı kaynakları en verimli şekilde kullanmaya çalışırken, diğer yandan da yenilenebilir enerji için yatırım yapıyoruz. Yeni kaynaklar bulmak için sahip olduğumuz 4 sondaj ve 2 sismik araştırma gemisiyle hem Karadeniz'de hem Akdeniz'de çalışmaları yapmakta kararlıyız. Adana'da 2 yüksek kaliteli petrol bulduk. Rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Aynı sahada 8 tane daha sondaj kuyusu açarak 10 kuyuda çalışmalarımızı sürdürmek istiyoruz. " dedi.

CEVHER MADENİ MÜJDESİ

Erdoğan Eskişehir için yeni bir müjde vererek "Hali hazırda nadir elementlerin üretimleri ve bunların nihai çalışmaların %95'i Çin'de gerçekleştirilmektedir. Bu ürünlerin üretimi ve tedariğinde sorunlar çıkmıştır. Geçmişte türlü kampanyalarla, engellemelerle ülkemizin dışında tutulduğu bu alana artık güçlü bir şekilde girme vaktinin geldiğine inanıyoruz. Eskişehir'de ilk etapta yıllık bin 200 ton cevher işletecek üretim tesisi kuruyoruz. Amacımız tesis tam kapasiteye ulaştığında burada 500 bin ton cevher işletmek. Türkiye'nin 2053 vizyonu bakamından hayati öneme sahip bu projenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Biz yerin altını ve üstünü arayacağız. Madenleri bulacağız ve insanımızın hizmetine sunmayı sürdüreceğiz." hedefini açıkladı.

EKONOMİ MESAJI: BÜYÜME KESİNTİSİZ DEVAM EDİYOR TARIM SANAYİ TURİZM MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide oluşan son durum hakkında bilgi verdi. Türkiye'de tarım turizm sanayi alanında elde edilen verileri paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan toparlanma mesajı verdi. Bu konu hakkında " Tarımda iyi bir sezon yaşanıyor, turizm toparlandı, sanayi harıl harıl çalışıyor. Büyüme kesintisiz devam ediyor. Üretim ve ihracat tarihin en yüksek noktalarında" dedi.

SON DAKİKA HABERİ! Erdoğan Kabine Sonrası Asgari Ücret Zammını Resmen Açıkladı

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Enflasyondaki yükselişin yükünü bir müddet daha omuzlamak zorunda kalacağımız açıktır. Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz.2023'n Şubat Mart aylarında enflasyon oranlarını alt seviyelere çekeceğiz" dedi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan kimsenin enflasyon oranına ezdirilmeyeceğini söyledi. Asgari ücrete ocak ayında yüzde 50 zam yapıldığını söyleyen Erdoğan enflasyondaki yükselişin bu artışların yetersiz kaldığını söyledi. Yeniden değerlendirme istendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan maaşlarda artış olacağını söyledi. Erdoğan inşallah en kısa zamanda bu artışı açıklayacağız dedi.