Son Dakika FED Faiz Kararı Haziran 2022 Belli Oldu

Para piyasaları tarafından yakından takip edilen FED faiz kararı açıklandı. FED Haziran ayında faiz artırımı yaptı mı, politika faizi kaç oldu? Haberimizde.

Son Dakika FED Faiz Kararı Haziran 2022 Belli Oldu

Son dakika haberine göre Haziran 2022 FED faiz kararı açıklandı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği ve dolar kuru ile altın fiyatlarına yön verecek karar 21.00'da resmen duyuruldu. Amerika Merkez Bankası'nın 14 Haziran-15 Haziran 2022 tarihlerinde düzenlenen toplantısından çıkan kararlar belli oldu.

FED FAİZLERİ HAZİRAN'DA 75 BAZ PUAN ARTIRDI

Amerika Merkez Bankası FED, politika faiz oranlarını 0,75 – 1.00 aralığından 1,50 – 1,75 aralığına yükseltildi. FED Mayıs ayındaki toplantıda da 50 baz puanlık faiz artırımı yapmıştı. FED Başkanı Jerome Powell Türkiye saati ile saat 22:00’da faiz kararının detaylarını açıklayacak ve para politikasına ilişkin açıklamada bulunacak.

ABD'de yüksek enflasyon nedeniyle faiz artırımlarının devam edeceği yönündeki beklentiler kuvvetlendi.

SON YILLARIN EN YÜKSEK FAİZ ARTIŞI

ABD Merkez Bankası FED son yılların en yüksek faiz artışına gitti. 1994 yılından bu zamana kadar en yüksek faiz artışını gerçekleştiren FED, enflasyon ile mücadele için para politikasında sıkılaşmaya gitti. Piyasada beklentiler FED'in 75 baz puan faiz artışına gitmesi yönündeydi.

BEKLENTİLER 50 YA DA 75 BAZ PUAN ARTIRIM OLACAĞI YÖNÜNDEYDİ

FED'in haziran 2022 faiz kararı ile 50 ya da 75 baz puan artırımla faiz oranını yükseltmesi bekleniyordu. Bazı yatırımcılar sıkılaşmanın ekonomide durgunluğa yol açacağından dolayı endişeliydi.

Son Dakika FED Faiz Kararı Haziran 2022 Belli Oldu

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 50 baz puanlık faiz artışı olmuştu. Enflasyon rakamlarından sonra ise 75 baz puanlık artış bekleyen uzmanların sayısı da bir hayli fazlaydı.

Cuma günü ABD'de açıklanan mayıs ayı tüketici enflasyonu beklentilerin üstüne çıkmıştı. Yıllık enflasyon için beklenti %8,3 iken %8,6'ya yükseldi. Enflasyondaki yükseliş FED'in faiz artışlarını hızlandıracağı yönündeki beklentileri de artırdı.

YATIRIMCILARIN YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ

Yatırımcılar, ABD'de faizin yıl sonuna kadar %3,75 ile %4 arasında yükseleceğini tahmin ediyor.

SONRAKİ HABER