Son dakika duyuruldu: otomobil sahiplerini ilgilendiriyor! Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme!

Otomobil sahipleri milyonlarca kişiyi ilgilendiren zorunlu trafik sigortalarına ilişkin yeni düzenleme yapıldı. Son dakika duyuruldu: otomobil sahiplerini ilgilendiriyor! Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme!

Son dakika duyuruldu: otomobil sahiplerini ilgilendiriyor! Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme!

Son dakika duyuruldu: otomobil sahiplerini ilgilendiriyor! Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme! Otomobil sahipleri milyonlarca kişiyi ilgilendiren zorunlu trafik sigortalarına ilişkin yeni düzenleme yapıldı. Otomobil sahiplerini ilgilendiren yeni genelde resmen yayınlandı. Buna göre ise zorunlu trafik sigortalarında yapılan düzenleme ile 5 katını geçemeyecek. Zorunlu Trafik Sigortası Prim/Öz sermaye katsayısında değişiklik yapıldı. SEDDK'nın internet sitesinde yer alan gelişmelere göre ise şirketlerin trafik sigorta primleri o yıl sonunda öz sermayelerinin beş katını geçemeyeceği bildirildi.

Otomobil sahiplerini ilgilendiren yeni gelişmede zorunlu trafik sigortaları ile ilgili düzenleme yayınlandı. Buna göre ise Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılan düzenlemeyle genelge yayınlandı.

SEDDK'nın internet sitesinde yer alan düzenlemeye göre, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında tarife uygulamalarında azami prim artışlarına bağlı olarak prim/öz sermaye katsayında artış yapıldı.

5 KATINI GEÇEMEZ

Yayınlanan genelgeye göre ise sigorta şirketlerinin bir takvim yılı içerisinde üretmiş oldukları Karayolları Motorlu Araçları Zorunlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (KMAZMSS) primleri toplamı bir önceki yıl sonu öz sermayelerinin beş katını geçemeyecek.

Yıl içerisinde şirket dışı kaynaklardan elde edilen nakit sermaye artışlarının sağlanmış olması halinde ilgili şirket, nakit sermaye artış tutarlarında belirlenen katsayı ile çarpılması sonucunda bulunan tutar kadar ilave limit hakkı elde edecek.

Örneğin; cari yıl içinde şirket dışı kaynaklardan sağlanan 20 milyon liralık nakit sermaye artışı şirketin prim üretim limitini 100 milyon lira artıracak.

Son dakika duyuruldu: otomobil sahiplerini ilgilendiriyor! Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme!