Son Dakika: DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsü için 'Küresel Acil Durum' ilan edildi! Küresel Acil Durum nedir?

Son günlerde vaka sayılarının hızlı bir şekilde artması ile birlikte DSÖ'den duyuru geldi. Maymun çiçeği virüsü için Küresel Acil Durum ilan edildi. Detaylar haberin devamında...

Son Dakika: DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsü için 'Küresel Acil Durum' ilan edildi! Küresel Acil Durum nedir?

Geçmiş dönemlerde Türkiye'de de görülmüş olan maymun çiçeği virüsü için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "küresel acil durum" ilanı yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda maymun çiçeği virüsüne ilişkin açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge, Avrupa bölgesinde maymun çiçeği virüsünün son 3 haftalık süreçte 3 kat arttığını belirtti.

Kluge'nin açıklamaları şu şekilde; “Hükümetlere ve sivil topluma, maymun çiçeği hastalığının büyük bir coğrafi alanda kendini göstermesini önlemek için önümüzdeki haftalarda ve aylarda çalışmalarını artırma çağrımı yineliyorum. Bu hastalığın giderek yayılmasını tersine çevirmek için acil ve koordineli eylem zorunludur.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Açıklama

Türkiyer'de ilk maymun çiçeği vakası 30 Haziran tarihinde görülmüş ve vakayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile duyurmuştu.

Bakan Koca yaptığı paylaşımda; ”Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Son Dakika: DSÖ duyurdu! Maymun çiçeği virüsü için 'Küresel Acil Durum' ilan edildi! Küresel Acil Durum nedir? - Resim : 1

Küresel Acil Durum Nedir?

DSÖ tarafından yapılan açıklamanın ardından çok sayıda vatandaş Küresel Acil Durumun ne olduğunu araştırmaya başladı. Son dakikaların en çok aratılan konularından olan küresel acil duruma ilişkin detaylar Kamu Gündemi'nde...

Geçmiş dönemlerde domuz gribi, çocuk felci, zika, ebola ve Covid-19 gibi küresel çapta etki eden salgınlarda ilan edilmiş olan küresel acil durum ilanı; DSÖ'ye bazı özel ve büyük yetkiler veriyor.

Ülkelerin ve uluslararası örgütlerin aldığı tedbirlere müdahale edebilen DSÖ, salgınların yayılımını azaltmak amacıyla bu uygulamaya gidiyor.

DSÖ tarafından yapılan küresel acil durum ilanı kapsamında ülkelere, hükümetlere ve toplumlara bazı tavsiyeler veriliyor ve bu tavsiyelere Birleşmiş Milletler üyeleriuymak durumunda kalıyor.