Son Dakika! 81 İlin Valiliğine Genelge Gönderildi! Ormanlara Giriş Yasaklandı! Ormanlara Giriş Yasağı Ne Zaman Bitecek? Orman Yasakları Ne Zamana Kadar Sürecek?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklıklarına önlem alındı. 81 ile giden genelge de ormanlara giriş yasaklandı. Ormanlara Giriş Yasağı Ne Zaman Bitecek? Orman Yasakları Ne Zamana Kadar Sürecek? İşte detaylar...

Son Dakika! 81 İlin Valiliğine Genelge Gönderildi! Ormanlara Giriş Yasaklandı! Ormanlara Giriş Yasağı Ne Zaman Bitecek? Orman Yasakları Ne Zamana Kadar Sürecek?

İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından kararr alındı. Tüm vatandaşların uzun süredir beklediği o açıklama yapıldı. Özellikle de orman yangınlarının son dönemlerde çoğalmasıyla birlikte 81 ile gönderilen bir genelge yayınlandı. Ormanlara girmek genelge de yer alan süreye kadar yasaklandı.

İlerleyen günlerde artışı daha da çoğalacak olan hava sıcaklıkları nedeniyle önlem alındı. Her yaz çıkan orman yangınları bu sene de seyrini devam ettirirken özellikle Ege bölgesinin bundan daha fazla etkilenmemesi adına bir genelge yayınlandı. Başkanlığın valiliklere gönderdiği "Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler" konulu genelgeyle birlikte artan hava sıcaklıklarına karşı önlemler alınmaya başlandı.

Ormanlara Giriş Yasaklandı!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklıkları pek çok ilde ve ilçede yangına neden oldu. Ateş yakmak, sigara ve cam atıkları nedeniyle çıkan orman yangınlarının engellenebilmesi adına genelge çıkartıldı. 81 ilin sorumlu olduğu genelgeye göre kişilerin ormandan ve çevrelerinden uzaklaştırılması adına karar alındı.

aşkanlığın valiliklere gönderdiği "Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler" konulu genelgeyle orman yangınlarının hava sıcaklıkları ile artabileceğine değinilerek bu konuda hassas davranılması gerektiği vurgulandı. Yangın çıkış nedenleri ve tedbirlerinin de yer aldığı bir yazı yayınlandı.

Ormana Giriş Yasağı Ne Zamana Kadar Sürecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucu çıktı. Yangınların çoğunlukla çıkış sebebinin aynı ya da benzer olması sonucu ormana girişler yasaklandı. Yangınların çıkış nedenleri arasında anız yakma, bağ-bahçe temizliği, çöplerin ateşe verilmesi, tarla çalışmaları, enerji nakil hattı arızaları, piknik ve çoban ateşi, yıldırım, kasıt, ihmal veya dikkatsizlik sıralandırılırken bu durumlara karşı tedbir alınması gerektiğinin altı çizildi.

Orman yangınlarının çıkış sebebi ve alıabilecek önlemlerin sıralanması ile birlikte ormanlık alanlara girişleri 31 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklandı.

Havai Fişekler Yasak!

Kamping şirketler ve alanlar dışında ormanlara çadır kurmanın da yasaklanması üzerine yazın eğlencelerinin en sık kullanılan havai fişekleri ve dilek balonları da yasaklar arasına girdi. Yanıcı madde kullanımlarının da yasaklanmasıyla birlikte orman yangınlarının önüne geçebilmek adına alınabilecek tüm önlemler alındı.