Sırbistan ve Kosova NATO üyesi mi, savaş çıkarsa bu ülkelere neler olacak, Türkiye'nin rolü ne?

Sırbistan ve Kosova arasındaki gerginlik sürüyor. Savaş için adeta geri sayım başlamışken çok sayıda vatandaş bu iki ülkenin NATO üyesi olup olmadığını araştırıyor.

Sırbistan ve Kosova NATO üyesi mi, savaş çıkarsa bu ülkelere neler olacak, Türkiye'nin rolü ne?

Geride kalan süreçte tüm dünyanın gözleri Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlikteydi. Bu süreç içerisinde Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş ve Ukrayna'nın askeri cevapları nedeniyle savaş için ilk odak alanı Rusya ve Ukrayna olmuştu. Ancak ilerleyen dönemlerde Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik Amerika ve Rusya olarak değişmiş daha sonra ise Amerika ve Çin gerginliği gündeme damgasını vurmuştu.

Dünya ülkelerinde yaşanan bu askeri durumlar üçüncü dünya savaşını mı getiriyor sorusu gündemdeki yerini korurken bir gerginlik de Sırbistan ve Kosova'dan geldi. İki ülkenin arasındaki gerginlik nedeniyle büyük kapsamlı bir savaş çıkması beklenirken çok sayıda kişi ise bu iki ülkenin NATO üyesi olup olmadığını merakla araştırmaya başladı.

Sırbistan ve Kosova NATO üyesi mi, savaş çıkarsa bu ülkelere neler olacak, Türkiye'nin rolü ne?

Peki; Sırbistan ve Kosova NATO ülkesi mi? Üçüncü dünya savaşı çıkarsa Sırbistan ve Kosova'ya neler olacak, Türkiye'nin savaştaki rolü ne olacak?

İki ülke arasında çok uzun yıllardır devam eden soğuk savaş durumunda yeni gelişmeler yaşandı. İki ülke arasında yaşanan gerginliklerde savaş çıkmasının her an muhtemel olduğu ve Kosova ile Sırbistan arasında çıkması muhtemel bir savaşta neler yaşanacağı ise merak konusu oldu.

SIRBİSTAN NATO ÜYESİ Mİ?

Sırbistan ve Kosova arasında yaşanan gerginlikler bir üst seviyeye geçmiş ve iki ülkenin sınırında hava siren sesleri yükselmeye başlamıştı. Her iki ülkenin de içerisinde bulunduğu durum ise olası bir savaşta neler yaşanacağı sorusunu gündeme getirdi. Özellikle iki ülkenin NATO üyesi olup olmadığı merak konusu oldu.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü, yani NATO Kuzey Amerika ve 30 Avrupa ülkesinin oluşturduğu bir örgüt olup Sırbistan bu örgütün içerisinde yer almamaktadır. İki ülke arasında çıkacak olan olası bir savaşta Sırbistan'a NATO ülkelerinin destek vermesi şart koşulmuyor. Müttefik görülmeyen Sırbistan'ın adaylığı ise aktif durumda.

KOSOVA NATO ÜYESİ Mİ?

İki ülke arasında yeniden alevlenen gerginlik nedeniyle şu anda sınırlarda siren sesleri yükseliyor. İki komşu ülkenin arasında çıkacak büyük kapsamlı bir savaş beklenirken, çok sayıda vatandaş ise savaşın seyrini nelerin değiştireceğini merak ediyor.

Özellikle, NATO üyesi olmayan Sırbistan ile savaşa girmesi muhtemel olan ve NATO üyeliği bulunmayan Kosova'nın arasında çıkacak bir savaşın nelere mal olacağı merak konusu.

İki ülke arasında yer alan tampon bölgede son saatlerde yaşanan gerginliğin ilerleyen saatlerde olumlu ya da olumsuz olmak üzere bir üst seviyeye geçmesi bekleniyor.

Sırbistan ve Kosova NATO üyesi mi, savaş çıkarsa bu ülkelere neler olacak, Türkiye'nin rolü ne?

TÜRKİYE'NİN ROLÜ NE OLUR?

Sınır gerginliği ile başlayan durumun olası bir savaşa dönmesi halinde Türkiye'nin iki ülkeyle de iyi ilişkilere sahip olması tarafsız kalabileceğini gösteriyor. Ancak bir NATO müdahalesi gerekli görülürse Türkiye de olayların içine dahil olacak. Ancak uzmanlar, burada Türkiye'nin müdahalesinin yalnızca savaşın sonlanması için gerekli olabileceğini ön gördüklerini paylaşıyorlar.