Sınavsız ikinci üniversite kayıtları ne zaman, hangi bölümlerde var, kimler başvurabilir?

Üniversite öğrencileri kendi okudukları bölümün yanı sıra okudukları süreç içerisinde yeni bir bölüm arayışına da girebilmektedir. Ya kendi bölümlerine yakın bir bölüm okuyarak iş alanını büyütmek isteyen kişiler ya da farklı bir bölüm okumak isteyen kişiler ikinci üniversitenin nasıl okunabileceği konusunda detayları merak etmektedir.

Sınavsız ikinci üniversite kayıtları ne zaman, hangi bölümlerde var, kimler başvurabilir?

Üniversite sınavına giren öğrenciler ÖSYM tarafından belirtilen süreler içerisinde tercih yaparak istedikleri üniversitede istedikleri bölümlerde okuyabilmektedir. Üniversiteye girdiği andan itibaren ise öğrenciler kendi bölümü haricinde yeni bir bölümde eş zamanlı olarak okuyabilmektedir. Bu eş zamanlılık sayesinde iki üniversiteyi aynı anda okuyan ve bitiren öğrenciler iki diploma ile mezun olarak pek çok rakiplerinin önüne geçebilmektedir.

SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE NEDİR?

Bir öğrencinin üniversiteden mezun olması ya da hala o okulda okuması durumunda herhangi bir sınava girme durumu olmadan yeni bir üniversite okumasıdır. Sınavsız ikinci üniversite açık öğretim şeklinde okunarak mekan ve zamandan bağımsız olarak derslerine çalışarak belli dönemlerde yapılan sınav sonucunda bitirebileceğiniz bir üniversitedir.

Üniversiteye girişte girdiğiniz sınava girmeden istediğiniz ya da kendi bölümüüzün üzerinde o alanla alakalı farklı eğitimler almak için gireceğiniz bir bölüm olmaktadır. sınavsız olan belli başlı üniversiteler bulunduğu gibi her bölümde de ikinci üniversite şansı bulunmamaktadır.

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE ŞANSI VARDIR?

Yalnızca belli başlı üniversite ve bölümlerde ikinci üniversite şansı bulunmaktadır. O üniversiteler ise bailıca Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi şeklindedir. Bu üniversitelerde yeni bir bölüm ile ikinci üniversite şansı elde etmek isteyen kişiler için başvuruların başladığı da yapılan bir diğer duyurulardandı.

KİMLER SINAVSIZ İKİNCİ ÜNİVERSİTE ŞANSI ELDE EDEBİLİR?

Üniversite okuyan kişiler için sınavsız ikinci üniversite için yalnızca tek şart olarak kendi alanından bir bölüm olmaması koşulu sunulmuştur. Bunun dışında başvuru yapmak için herhangi bir koşul/şart bulunmamaktadır.