Sınavlarda HES Kodu Uygulamasına İlişkin ÖSYM Başkanı Aygün'den Açıklama

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, ÖSYM'nin yaptığı sınavlarda zorunlu HES kodu uygulamasının kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin açıklamada bulundu.

Sınavlarda HES Kodu Uygulamasına İlişkin ÖSYM Başkanı Aygün'den Açıklama

Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgınla mücadelede alınan yeni kararları açıkladı. Bunlar arasında açık alanda maske takma zorunluluğu, kamu kurumlarına, sineme, tiyatro, konser, alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulaması ve PCR testi zorunluluğu da yer aldı. Açık alanda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Belirtisi olmayan kişilere PCR testi yapılma sistemi değişti. HES kodu uygulaması da kaldırıldı.

Bakan Koca'nın açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından salgınla mücadelede alınan tedbirlerde yapılan değişiklikleri içeren genelge 81 ile gönderildi. Düzenlemelerin ardından ÖSYM tarafından yapılan sınavlara başvurularda zorunlu olan HES kodu uygulamasına ilişkin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün'den de bir açıklama geldi.

ÖSYM SINAVLARINDA HES KODU KALDIRILACAK

Haber

Aygün konuya ilişkin paylaşımı sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. Paylaşımında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun daha önce aldığı kararlar doğrultusunda ÖSYM sınavlarında zorunlu olan HES kodunun ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden kaldırılmasına ilişkin yapılan güncellemenin bitmek üzere olduğunu duyurdu.

GÜNCELLEME GÜN İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK

HES koduna ilişkin sistemde yapılan güncellemenin gün içerisinde tamamlanacağını söyleyen Aygün, artık sınav başvurusu yaparken HES kodu girilmesine gerek kalmayacağını tüm başvurular için adaylara şimdiden başarılar dilediğini ifade etti.