SGK'ya başvuran kişilerin hesabında! En az 5 yıl prim ödemiş kişilere aylık 877 TL maaş veriliyor!

En az 5 yıl prim ödemiş vefat eden kişilerin yakınlarına SGK'ya başvurmaları durumunda aylık 877 TL maaş verilecek. Peki kimler başvuru yapabilir, kimlere maaş verilir? İşte detaylar...

SGK'ya başvuran kişilerin hesabında! En az 5 yıl prim ödemiş kişilere aylık 877 TL maaş veriliyor!

Son dönemde gündemde olan konulardan biri de prim günleri ile birlikte emekli aylığı oldu. Prim günlerini doldurmak ve emekli olan vatandaşlar özellikle bugünlerde EYT'den faydalanıp faydalanamayacağı gibi konuları merak ediliyordu. Konu ile ilgili henüz net bir açıklama gelmezken vatandaşlar merak ettikleri pek çok soruyu internet üzerinden ve sosyal medyada bu konu ile ilgili olan yerlerde sormaktadır.

Vatandaşların merak ettikleri sorulardan biri de ölen yakınlarının aylıklarını alıp alamayacaklarını merak eden vatandaşlar oldu. Sigortalı bir şekilde çalışan fakat sonra vefat eden yakınlarının ardından bir maaş alıp alamayacaklarını merak eden kişiler konu ile ilgili SGK'ya başvuru yapmaktadır.

ÖLÜM AYLIĞI KİMLERE VERİLİYOR?

Sigortalı bir şekilde çalışan kişilerinin vefat etmeleri durumunda eşlerinin ölüm aylığına bağlanıp bağlanamayacağı herkes tarafından merak edildi. Fakat bunun için gerekli olan bazı şartların da olduğu belirtildi. Bu şartları taşıyan kişilerin SGK'ya başvuru yapmaları halinde aylık olarak düzenli ölüm aylığı alabileceği açıklandı.

KİMLER ÖLÜM AYLIĞI ALABİLİR?

Ölüm aylığı almak isteyen kişilerin öncelikle ölen yakınlarının en az 5 sene prim ödemesi gerekmektedir. 5 seneden az primi yatan kişilerin yakınları ölüm aylığı alamamaktadır.

Yakınları ölen kişiler yani vefat eden kişinin eşi, çocuğu, annesi ve babası olan kişiler ölüm aylığı alabilmektedir. Bu noktada önemli olan nokta eşlerin resmi bir evlilik yaşıyor olması gerekmektedir. Peki ölüm aylığı ne kadar?

ÖLÜM AYLIĞI NE KADAR?

Her sene değişiklik gösteren ölüm aylığına bu sene zam geldi. Zammın gelmesi ile birlikte ise 2022 yılı itibariyle 877 TL oldu. 5 yıllık primi yatmış olan kişilerin yakınları SGK'ya başvuru yapabilmektedir.