Salmonella Nedir, Bulaşıcı mı, Belirtileri Neler, Ölümcül mü?

İngiltere'de kinder sürpriz çikolatalardan kaynaklı olduğu düşünülen salmonella bakterisi gündeme geldi. Yapılan açıklama ve uyarılar sonrasında salmonella nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir gibi konular araştırılmaya başlandı. Detaylar haberimizde.

Salmonella Nedir, Bulaşıcı mı, Belirtileri Neler, Ölümcül mü?

İngiltere'de gündeme gelen salmonella bakterisi gündeme bomba gibi düştü. Özellikle ebeveynleri endişelendiren bakterinin kinder sürpriz yumurtalarından kaynaklı olduğu düşünülüyor. İngiltere'de toplam 63 vaka tespit edildi ve çoğunluğu 5-6 yaş arasındaki çocuklardan oluşuyor. İngiltere'nin yanı sıra Fransa, Almanya, İrlanda, İsveç ve Hollanda'da vakaların görüldüğü tespit edildi. Yumurtaların üretimi ise Belçika'da yapılıyor.

Vaka tespit edilen çocuklarda, ishal, mide bulantısı, kusma ve yüksek ateş gözlendi. Çoğunlukla belirtiler birkaç gün içinde ortadan kayboluyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve yaşça daha küçük olanlarda ise hastaneye kaldırılma ile sonuçlanabiliyor.

Salmonella Nedir, Bulaşıcı mı, Belirtileri Neler, Ölümcül mü?

SALMONELLA NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Çubuk şeklinde bir bakteri olan salmonella, pek çok insanda hastalığa neden oluyor. Bu bakteri sadece ateş olarak kendini gösterirken bazen salgına da neden olabiliyor. Bakterinin bulaştığı suyun içilmesi ya da kullanılması, atıkların gerekli şekilde ortadan kaldırılmaması, içme sularının yetersiz klorlanması, bakteriyi taşıyan iyi pişmemiş et, yumurta, süt ve süt ürünü tüketilmesi, pastörize edilmemiş süt, peynir veya meyve suyu tüketilmesi, hasta kümes hayvanları ile temas ile bulaştığı gibi hasta insanlardan direkt olarak da bulaşabiliyor.

Salmonella Nedir, Bulaşıcı mı, Belirtileri Neler, Ölümcül mü?

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bakterinin farkında olmadan vücuda alınmasını takip eden 12 saat-72 saat içerisinde ishal, bulantı, kusma ve ateş belirtileri ortaya çıkar. Karın krampları da belirtiler arasında yer alıyor. Genellikle hastalık süreci 4 gün ile 7 gün arasında sürüyor. Pek çok kişi herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın kendiliğinden iyileşir. Bazı kişilerde ise ishalin çok şiddetli olmasından dolayı hastaneye yatırılma gerekebilir. Bebekler ve yaşlılar ile bağışıklığı zayıf olan kişilerde ciddi sonuçlara sebep olabilir.