Salgınların artmasının nedeni bulundu! Koronavirüs vakaları yeniden artarken, Maymun Çiçeği 14 bini geçti!

Vaka sayıları git gide artmaya başladı. Korona vakaları yeniden artışa geçerken hem dünya genelinde hem de Türkiye'de oldukça fazla arttı. Yetkililerden ise vaka sayılarının artmasına ilişkin açıklama geldi. İşte detaylar...

Salgınların artmasının nedeni bulundu! Koronavirüs vakaları yeniden artarken, Maymun Çiçeği 14 bini geçti!

Tüm dünya genelinde vaka sayılarında beklenmedik bir artış yaşandı. Pek çok vatandaş tarafından vaka sayılarının düşmesi ve pandemi döneminden çıkmanın sevinci yaşanırken, dünya genelinde bir artış yaşandı. Haziran ayında Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bir karar ile maske zorunluluğu kaldırılmıştı. Uzun süredir beklenilen bu haber ile birlikte vatandaşlar, pandemiden ve maske zorunluluğundan kurtulmanın keyfini yaşadı.

Özellikle toplu taşımalarda her türlü hastalık ve salgının önüne geçilebilmesi için kullanılan maske ve mesafe 2 sene boyunca özellike kalabalık alanlarda büyük rol sahibi oldu. Maske zorunluluğu her ne kadar kaldırılsa da kalabalık olan alanlarda maske kullanımı ve mesafeye dikkat edilmesi konusunda uzmanlar tarafından sık sık uyarılar yapıldı.

Salgınların artmasının nedeni bulundu! Koronavirüs vakaları yeniden artarken, Maymun Çiçeği 14 bini geçti! - Resim : 1

VAKALAR YENİDEN ARTTI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklama ile birlikte vaka sayılarında ciddi düzeyde artış yaşandığı görüldü. Bu konuda vatandaşlara uyarılarda bulunan Fahrettin Koca, dünya genelinde de vaka sayılarının oldukça arttığını dile getirerek vaka sayılarının 40 kat arttığını dile getirdi. Vaka sayılarının arttığına dair açıklamaları şu şekildeydi;

"Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz"

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ ARTIŞIN NEDENİNİ AÇIKLADI!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, vakaların neden arttığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamalarda vaka sayılarının son dönemde 2 kat daha fazla olduğunu ve ilerleyen süreçte hastaneye yatan kişi sayısının ve ölüm sayılarının da artacağı vardı. Açıklamasının geri kalanında ise vaka sayılarında görülen artış şu şekilde açıklandı;

"Bu artışın sebebi halihazırda bildiğimiz bir varyant da olabilir veya tamamen yeni bir varyant da olabilir."

Bu açıklama ile birlikte ülkelerin bu duruma hazırlıklı olması gerektiği de belirtildi. Maymun Çiçeği hastalığının da git gide arttığını açıklayan Ghebreyesus, net sayıyı açıkladı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ 14 BİNİ AŞTI!

Maymun Çiçeği hastalığı nedeniyle Afrika'da şimdiye kadar 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklayan Ghebreyesus, 70 ülkede ise toplamda 14 bin kişiyi aştığı açıklandı. Hiç görülmeyen ülkelerde de vaka sayılarında artış görüldüğü açıklanırken, vatandaşlar her iki salgın açısından da uyarıldı.

SONRAKİ HABER