Salgında yeni dalga uyarısı! Doktorlar yeni dalga ile karşı karşıya olduğumuzu açıkladı! '800 kişinin 700'üne test yapılıyor'

Koronavirüs'te yeni bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu açıklayan uzmanlar, vatandaşları maske için yeniden uyardı. Hastalığın belirtilerinin değiştiğini açıklayan doktorlar, hastaneye yatışların da arttığını ifade etti. İşte detaylar...

Salgında yeni dalga uyarısı! Doktorlar yeni dalga ile karşı karşıya olduğumuzu açıkladı! '800 kişinin 700'üne test yapılıyor'

Son dönemde gündemde en çok yer alan konulardan biri haline gelen salgında yeni uyarılar yapılmaya başlandı. Her ne kadar pandemi dönemi kadar etki göstermese de son dönemde yaşanan vaka artışları nedeniyle pek çok vatandaş endişelenmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda da sık sık görülen vaka artışı son dönemde bir anda yükselişe geçtiği görüldüğü açıklandı.

Bu açıklama ile birlikte pek çok vatandaşa aynı zamanda tedbiri elden bırakmama adına uyarılar da yapıldı. Bu uyarılar maske konusunda oldukça sık bir şekilde yapılırken özellikle de yaşlıları korumak amacı ile alınması gereken bu tedbirlerin başında maske olduğu açıklandı. Vaka sayıların git gide arttığını ve vatandaşların da bu konuda dikkatli olmadıklarını dile getiren doktorlar pek çok vatandaşı dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyardı.

YENİ DALGA UYARISI!

Artık Kovid'de yeni bir dalgaya girmiş olabileceğimizi açıklayan Doktor Alparslan Tanoğlu, hastanelere başvuran kişi sayısının yanı sıra yatışların ve yoğun bakım sayısının da arttığını dile getirdi.

Hastalığın belirtilerinin her ne kadar bir önceki dönem kadar ağır geçmediğini açıklansa da özellikle 50 yaş ve üzeri vatandaşlar için bu belirtilerin de git gide tehlikeli bir hale yol açmasından kaynaklanacağını açıkladı.

800-850 HASTA BAŞVURUYOR!

"Son 15-20 gün içerisinde Avrupa'daki dalganın bize de geldiğini görmekteyiz, ayaktan başvuran hasta sayısında hızlı bir artış var Kendi hastanemizde bundan bir ay önce yaklaşık 200 civarında günlük hasta geliyordu. Bunların yaklaşık 100 civarında PCR testi yapılıyordu. Negatiflik daha fazlaydı, pozitifleri daha az görüyorduk. Fakat şu an itibariyle son birkaç güne baktığımızda 800-850 civarında hasta başvuruyor. Bunların yaklaşık 700-750'sine PCR testi gerekli oluyor. rakamlar bize yeni bir dalga ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor"

KOVİD KLİNİKLERİNE DÖNÜŞ!

"Biz de bu nedenle tedbir olarak Kovid kliniklerine doğru dönüş yapmaya başladık. Gördüğümüz kadarıyla vakaların büyük çoğunluğu aşısızlar ya da aşılarını tamamlamamış olanlar. Yoğun bakımlara tam manada ciddi bir yansıma olmadı şimdilik. Genel olarak servislerde olsun, yoğun bakımlarda olsun, 60-65 yaş üstü kişiler, ek hastalığı olanlar, immünsüpresif dediğimiz bağışıklığı baskılayıcı hastalığı olan ya da bu tip ilaçları kullananlar ağırlıkta. Son günlerde 50 yaş ve üstündekilerde de yatış gözlemliyoruz. Yoğun bakımlara hasta yansıması olmasın, kayıplarımız olmasın diye şimdiden tedbirimizi almamız gerekiyor. Eksik aşısı olanların bir an önce hatırlatma dozlarını yaptırması gerekiyor"

BELİRTİLER DEĞİŞTİ!

"Mesela önceki dalgalarda sıkça şahit olduğumuz koku ve tat değişikliklerini daha az görüyoruz. Onun yerine boğaz ağrısı, öksürük, balgam çıkarma, ateşlenme, kas ağrıları gibi soğuk algınlığı tablosu daha ağır kendini gösteriyor. Bizim için sevindirici olan, akciğer tutulumlarının daha az görülmeye başlanması. Zaten yatışların da çok artmamasının en önemli sebeplerinden birisi bu. Akciğer tutulumu daha nadir ve daha hafif. Tamamen sağlıklı kişilerin kendini koruyarak riskli gruptaki insanlara hastalığın iyice yayılmasının önüne geçmemiz gerekiyor."

MASKEYİ TAKMANIZI İSTİYORUZ!

"Kapalı ve kalabalık ortamlarda mutlaka maske takılmalı. Bu varyantın en önemli özelliği çok çabuk bulaşması. Yaz olması bizim için bir avantaj ama yine de kapalı mekanlarda uzun süre duruluyorsa, kalabalık alanlarda maske mutlaka takmak gerekiyor. Bazen bakıyoruz maalesef hastanemizde bile o dışardaki rahatlığı görüyoruz. Hasta ve yakınları hastanede dahi maske takmayabiliyor. Artık bu çok net bir uyarı ki hastanede sizleri korumak için maskeyi takmanızı istiyoruz"