Sağlık Çalışanları İçin Yeni Dönem Başlıyor! Teklif Meclis'te Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu'nda sağlık çalışanlarının mali haklarının da iyileştirilmesini içeren kanun teklifi kabul edildi. Teklifin kabul edilmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Sağlık Çalışanları İçin Yeni Dönem Başlıyor! Teklif Meclis'te Kabul Edildi

Sağlık çalışanlarının mali haklarının iyileştirilmesini içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. AK Parti Kayseri milletvekili İsmail Tamer ve Antalya milletvekili Tuba Vural Çokal ile 52 AK Parti milletvekilinin imzasıyla Sağlıkla İlgili Bazı kanunlarda ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, görüşmeler sonrasında kabul edildi.

1 Ocak 2029 tarihine kadar sözleşmeli aile hekimi olarak çalışanlar, tıpta uzmanlık sınav sonuçlarına göre merkezi yerleştirme olmadan aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilecek. Doktorlar artık haksız yere tazminat ödemek zorunda kalmayacak. Şiddetten korunacak sağlık çalışanlarının aynı zamanda aylık kazançları artacak ve emekli olduklarında daha fazla hakka sahip olacaklar.

BAKAN KOCA GÖZÜMÜZ AYDIN DİYEREK DUYURDU

Sağlık Çalışanları İçin Yeni Dönem Başlıyor! Teklif Meclis'te Kabul Edildi

Teklifin kabul edilmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından 'Gözümüz aydın' diyerek detayları duyurdu. Koca paylaşımında "Sahada aile hekimliği görevi yapan hekimlerin, sözleşmeli aile hekimliği uzmanlık eğitimi (SAHU) alma hakları 2029 yılına kadar uzatıldı. Tabiplerin ve uzman tabiplerin emeklilik maaşları pirim kesintisinden bağımsız olarak ve 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılmaksızın artırıldı." ifadelerini kullandı.

Koca açıklamasında, hekime yönelik emeklilik politikasının, şiddetten koruma politikasının, haksız tazminat ödeme politikasının değiştirildiğini belirtti.

SONRAKİ HABER