Sabırsız Bekleyiş Sürüyor: EKPSS 2022 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Bakanlık Tarih Verdi!

EKPSS tercih işlemlerinin tamamlanmasının ardından adaylar EKPSS 2022 sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merakla bekliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, EKPSS 2022 tercih sonuçları için tarih verdi, adayların meraklı bekleyişi sona erdi.

Sabırsız Bekleyiş Sürüyor: EKPSS 2022 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Bakanlık Tarih Verdi!

EKPSS 2022 tercihleri 5 Ocak- 14 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılmıştı. Tercih sürecinin sona ermesinin üzerinden bir hayli zaman geçtiği için adayların sabırsız bekleyişleri hala devam ediyor. EKPSS tercih sonuçlarının bu hafta açıklanması beklenirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan EKPSS tercih sonuçlarına ilişkin son dakika açıklaması geldi.

Aile Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 8 Şubat 2022 tarihinde yapılması planlanan EKPSS kurasının 17 Şubat 2022 tarihine ertelendiği duyuruldu. Açıklamada: "8 Şubat 2022'de (yarın) yapılması planlanan engelli vatandaşlarımızın kamu kurumlarına atama töreni, 17 Şubat 2022 tarihine ertelenmiştir. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur." ifadeleri kullanıldı.

Haber

EKPSS 2022 TERCİH SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, T.C kimlik numarası ve aday şifreleri ile ÖSYM Aday İşlemleri sistemine giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebilecekler. ÖSYM dışında başka bir kanaldan tercih sonucu sorgulaması yapılamayacak adaylara herhangi bir tebligat gönderilmeyecek.

TOPLAM 2 BİN 927 KİŞİNİN ATAMASI YAPILACAK !

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında kamuya 2 bin 927 engelli ataması yapılacağını duyurmuş ve: ” Engellilerimize yönelik bu yılın ilk memur yerleştirme atamasını 8 Şubat’ta yapacağız. Her eğitim kademesinden 2 bin 927 engelli vatandaşımızın kamuya yerleşimini sağlayacağız. Dezavantajlı ailelerimize destek paketini hayata geçiriyoruz.” demişti. Aile Bakanlığı'nın açıklaması ile atama töreni 17 Şubat'a ertelendi.

Haber

EKPSS YERLEŞTİRMELERİ NASIL YAPILIYOR ?

Tercih yapan adayların yerleştirme işlemleri yapılmadan evvel hangi öğrenim düzeyinde sınava girildiği, hangi bölümden mezun olunduğu, adayın cinsiyeti ile tercih yaptığı kadrolar arasında bir tutarsızlık olup olmadığı kontrol ediliyor. Herhangi bir tutarsızlık tespit edildiğinde atama işlemi yapılmıyor.

Engelli adayların memur olarak atanmaları için lise, ön lisans ya da lisans EKPSS puanları esas alınıyor. EKPSS puanı aynı olan ve aynı bölüme tercih yapan adaylar arasından daha önce mezun olmuş adaylar seçiliyor. İki adayın da mezuniyet tarihinin aynı olması durumunda ise yaşça daha büyük olan seçiliyor.