Resmi Gazete'de bugün yayımlandı: Motorlu araç ÖTV oranlarını değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi!

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni karara göre motorlu araçlarda ÖTV oranlarını değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi. Resmi Gazete'de bugün yayımlandı: Motorlu araç ÖTV oranlarını değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi!

Resmi Gazete'de bugün yayımlandı: Motorlu araç ÖTV oranlarını değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi!

Resmi Gazete'de bugün yayımlandı: Motorlu araç ÖTV oranlarını değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi! Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni karara göre motorlu araçlarda ÖTV oranlarını değiştirme yetkisi Cumhurbaşkanı'na verildi. Gündeme düşen gelişmeler sonrasında ÖTV ile ilgili değişirme yetkilerinde bugün yeni güncellemeler yapılırken gündemde sıfır otomobillere ÖTV indirimi gelip gelmeyeceği konuşulmaya başlandı.

Resmi Gazete'de bugüm yayınlanan karar sonrasında ise vatandaşlar ÖTV indirimlerini araştırmaya başladı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar ile birlikte vatandaşlara sıfır otomobil alma işlemlerini kısa bir süre öteleyin açıklamalarında bulundu.

Buna göre ise vatandaşların ilk sıfır kilometre otomobil alımlarında ÖTV'yi kaldıracaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı bu açıklamalar sonrasında ise ortalama 600 bin TL'ye satılan bir aile arabası ÖTV indirimi ile 300 bin TL'ye satılabilir. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise neler olacak merak ediliyor. İşte detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor!

ÖTV oranlarını değiştirme yetkisinde karar alındı!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğle, Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin III. bölümünden yer alan 'vergi oranı ve yetki' başlıklı maddede düzenlemeler yapıldı.

Maddedeki 'Bakanlar Kurulu' ibaresi 'Cumhurbaşkanı' olarak değiştirilirken, önceki uygulamada Bakanlar Kurulu'nun 'motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma veya sıfıra kadar indirme' yetkisi, Cumhurbaşkanınca 'ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme' olarak yeniden düzenlendi.

İlgili maddede yapılan diğer düzenlemeye göre, Cumhurbaşkanı ayrıca; belirlenen ÖTV ve matrah sınırları içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah grupları oluşturabilecek, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıca, 'itfaiye öncü araçları' ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV'siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ilişkin düzenleme yapıldı.