PTT Postacı ve Banko Memuru alımlarına lise mezunları başvuru yapabilecek mi?

Personel alım ilanı için en fazla beklenen kurumların başında gelen PTT'nin muhtemel duyurusunda Postacı ve Banko Görevlisi kadroları için pozisyonlar olacak. Bu kadrolar için başvuru yapacak olanlar, öğrenim şartı en önemli unsur olurken lise mezunları kendi durumlarını merak ediyorlar. Peki PTT memur alımlarına lise mezunları başvuru yapabilecek mi?

PTT Postacı ve Banko Memuru alımlarına lise mezunları başvuru yapabilecek mi?

PTT bünyesine yapılacak olan memur alımları için kurumdan resmi duyuru bekleniyor. PTT GOV TR adresinden yayımlanacak olan duyuru ile memur alımları için süreci başlatması beklenen kurumdan, henüz bir duyuru veya açıklama gelmedi.

Pandemi sürecinden önce bir süre memur alımı yapmayan, pandemi sürecinde de ilan yayımlamayan kurumun 2022 yılı içinde memur alımı yapması bekleniyor.

PTT MEMUR ALIMI İLANI NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

PTT'nin memur alım ilanı için istekli olan vatandaşlar resmi duyuruları takip edecekler. Kurum yaz ortasında henüz bir ilan yayımlamadı ancak en kısa sürede bu süreci tamamlaması ve personel alım ilanını kamuoyuna duyurması bekleniyor.

Kurumun duyurusuna ilişkin beklentiler genel olarak yaz sonunda açıklama gelmesi güz dönemi yada kış başında ilan için başvuruların başlaması. Ancak bu tarihler sadece tahmin olup kurumun ilanı beklenecek.

Personel alımlarını çok farklı kadrolardan yapacak olan PTT'nin en çok Postacı ve Gişe Personeli alımı takip ediliyor.

KİMLER GİŞE PERSONELİ ALIM İLANLARINA BAŞVURU YAPABİLECEK?

PTT gişe personeli yada diğer ifadeyle banko memuru alım ilanı öğrenim şartına göre olacak. Kurumun gişe memuru alımları; Gişe ve Büro Görevlisi (Genel), Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Bankacılık), Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama) Gişe ve Büro Görevlisi (Lojistik) pozisyonlarından olacak.

Gişe memuru alımları lisans düzeyinden olacak. Önlisans ve lise mezunları başvuru yapamayacak.

POSTACI ALIM İLANI

PTT'nin postacı alımlarını "Kamu haklarından mahrum olmamak, medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak. Her türlü iklim ve yolculuk koşullarında posta dağıtım işlerini yaya şekilde yapabilecek derecede sağlıklı, erkeklerde en az 168 cm bayanlarda en az 160 cm boyunda olduğunu, kilo ile boy arasındaki farkın 15’ten fazla olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek." şartlarıyla yapması bekleniyor.

Postacı alımları da önlisans düzeyinden olacak. Lise mezunları için postacı kadrosu için kontenjan açıklanması beklenmiyor.

KPSS ŞARTINI UNUTMAYIN

PTT 2022 yılında memur alımı yaparsa KPSS puan şartıyla yapacak. Ancak daha önceden KPSS şartı uygulanmadığından kurumun belirleyeceği koşullar ilk olacak. Bu kapsamda resmi duyuru beklenecek.