PTT Postacı Memuru! Kimler nasıl hangi şartlarla başvuracak alımlar ne zaman yapılacak?

PTT 2022 memur alımı olması durumunda en çok ilgi görecek kadroların başında Postacı Memuru pozisyonu geliyor. Peki kimler PTT'de Postacı olabilir? Öğrenim şartı, yaş şartı ve diğer şartlar nasıl olacak? PTT personel alım ilanı ne zaman yayımlanacak? İşte tüm detaylar.

PTT Postacı Memuru! Kimler nasıl hangi şartlarla başvuracak alımlar ne zaman yapılacak?

2022 yılında PTT memur alımı için ilan yayımlanması bekleniyor. Eğer söz konusu ilan gelirse kurum bünyesinde 81 il genelinde binlerce personel alınabilir. İlan edilmesi muhtemel kadrolar arasında Gişe Personeli ve Postacı pozisyonları ise en fazla ilgi çekecek pozisyonlar olacak.

Peki PTT personel alımları ne zaman netleşecek? İlan şartları neler olacak? Detayları ile haberimizde ele aldık.

2022 PTT MEMUR ALIM İLANI NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Memur alımı için en önemli detay, basında çok fazla haber olması. Adaylar PTT memru alımlarını kurumun resmi sitesi olan PTT GOV TR adresinden takip edecekler. İlan o web sayfasından yayımlanacak ve başvurulara ilişkin tüm ayrıntılar o web sayfası üzerinden duyurulacak. Kamugundemi.com olarak bizlerde kurumun ilanı yayımlandığı anda sizlerle paylaşacağız.

Genel olarak adayların dikkat etmeleri hususları aktardıktan sonra şuan ki verilere göre beklentileri açıklayalım.

PTT memur alımı için kurumun Temmuz Ağustos veya Eylül aylarında bir duyuru yayımlaması bekleniyor. Uzun süredir personel alımı yapmayan PTT'nin 2022'de ilan yayımlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. 2023 hedefleri kapsamında hizmet ağını genişletmek isteyen kurum bu çerçevede yeni şubeler açabilir. Bununla birlikte mevcut şubelerinde de personel sayısını yükseltebilir.

Bu kapsamda 2022 yaz döneminde personel alımlarına ilişkin bir hamle beklenirken güz döneminde ise somut adımların gelmesi öngörülüyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüm bu süreç kurumun web sitesinden takip edilecek.

PTT PERSONEL ALIMLARINDA POSTACI KADROSU

Bilindiği üzere PTT personel alımlarında çok sayıda kadro olması öngörülüyor. Kurumun gişe personeli ve postacı kadrosunda çok sayıda istihdam gerçekleştireceği biliniyor. Bu kadrolar dışında kurumun ihtiyaçları kapsamında uzman personeller, uzman yardımları, idari, teknik hatta sağlık alanında personeller alınabilir.

Postacı Kadrosuna Başvuru Yapmak için

Tüm bu kadrolar arasından Postacı kadrosu için başvuru yapacak olanlar ilanda bildirilen şartlara tabi olacaklar. Bir önceki alımlarda postacı kadrosu için adayların "Türk vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak. Postacı alımları hem kadın hemde erkek personel olarak alınıyor. Her türlü iklim ve yolculuk koşullarında posta dağıtım işlerini yaya şekilde yapabilecek derecede sağlıklı, erkeklerde en az 168 cm bayanlarda en az 160 cm boyunda olduğunu, kilo ile boy arasındaki farkın 15’ten fazla olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelemek." olarak duyuruldu.

Dikkat

Kamu Gündemi olarak aktardığımız şartlar daha önceki alımlarda uygulanan koşullar oldu. Bu koşullar 2022 kılavuzunda değişebilir. Adayların başvurudan önce kurumun ilan edeceği başvuru kılavuzlarını çok iyi şekilde incelemeleri gerekiyor.

SONRAKİ HABER