Prime göre emeklilik yaşı 49'dan 55'e! Hangi yılda kaç yaşında emekli olacağınıza tablodan bakın

Vatandaşların çalışma süreleri, ödemiş oldukları prim, SGK prim tarihleri kaç yaşında emekli olacaklarını belirler. Çalışanların emeklilik yaşlarına ilişkin hesaplamaların nasıl olacağını, kimin kaç yaşında emekli olma hakkı elde edeceğini ve emeklilik yaşını nasıl hesaplayacaklar? İşte o formüller.

Prime göre emeklilik yaşı 49'dan 55'e! Hangi yılda kaç yaşında emekli olacağınıza tablodan bakın

Kadın çalışanların işe giriş tarihlerinin erken olması hem çok daha erken yaşta emekli olmalarını hemde daha az primle emekli olmalarını sağlar. Tablolarda da görebileceğiniz gibi kadın çalışanla erkek çalışan 1999 öncesi aynı gün işe girmiş olması durumunda bile kadınlar çok daha erken emekli olurlar.

1999 öncesi ilk sigorta girişini yapmış kadınlar için emeklilik hesapları çok avantajlı yaşlar üzerinden yapılır. Ancak 1999 sonrası ve 2008 sonrası kadın ve erkek arasındaki fark kapandı.

Bir kadın çalışan 2008 yılından sonra işe girmiş olması durumunda bir erkek çalışan ile aynı yaşta emekli olacak.

KADIN ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK HESAPLARI

Kadın çalışanlar için 3 ayrı dönem var. Bu dönemler ilk SGK primi ödemesi yatırılan tarihe göre belirlenir. Birinci dönem 8 Eylül 1999 öncesi, ikinci dönem 8 Eylül 1999 sonrası 30 Nisan 2008 öncesi, üçüncü dönem ise 1 Mayıs 2008 sonrası.

Birinci dönemde işe giren kadınlar için emeklilik yaşı 48 ile 56 yaş arasında değişir.

İkinci dönemde ilk sigortasını yatıran kadınlar için emeklilik yaşı 58'dir.

Üçüncü dönemde işe giren kadınlar 60 65 yaş ile emekli olurlar.

Kamugundemi.com olarak kadınların hangi tarihte emekli olacaklarını gösterilen tabloları paylaştık. Kadınlar e-Devlet'ten ilk sigorta tarihlerini öğrenecekler. İlk sigorta tarihine göre prim gün yaş şartına bakıp hangi yılda emekli olabileceklerini hesaplayacaklar.

Prime göre emeklilik yaşı 49'dan 55'e! Hangi yılda kaç yaşında emekli olacağınıza tablodan bakın

ERKEK ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK HESAPLARI

Erkek çalışanlar için emeklilik yaş aralığı ilk grup için 50 58, ikinci grup için 60, son grup için ise 60 ile 65 olarak uygulanır.

Vatandaşlar ödemiş oldukları primden ziyade hangi tarihte işe girdiklerine göre hesaplama yapacaklar. Yukarıda da yer alan gruplara göre emeklilik yaşı değişecek.

Kadın çalışanlarda geçerli olan gruplar erkeklerde de geçerli. Buna göre erkek çalışanlar için de birinci dönem 8 Eylül 1999 öncesi, ikinci dönem 8 Eylül 1999 sonrası 30 Nisan 2008 öncesi, üçüncü dönem ise 1 Mayıs 2008 sonrasıdır.

Prime göre emeklilik yaşı 49'dan 55'e! Hangi yılda kaç yaşında emekli olacağınıza tablodan bakın

Tablodan erkek çalışanlar ilk grupta ikinci grupta yada üçüncü grupta olmalarına göre kaç yaşında emekli olabileceklerini hesaplayabilirler. İlk işe giriş tarihi e-Devlet'ten tek tıkla öğrenilebilir.

KADINLARDA VE ERKEKLERDE 47 48 49 YAŞ İLE EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Kadın çalışanlarda ve erkek çalışanlarda bu yaş aralığında emeklilik iki şekilde mümkün. Birinci yöntem çalışanların 1990 öncesi 1980'li yıllarda prim ödemeleri durumunda erken yaşta emekli olma hakları var. İkinci yöntem ise kadın ve erkek çalışanların sağlıklarını kaybetmeleri durumunda malulen emeklilik hakkı elde etmeleri. Malulen emeklilikte yaşa bakılmaz 1800 gün prim ve 10 yıl sigortalılık şartı yeterlidir.