Prefabrik ev alana 40 bin lira! Geri ödeme yok tek seferlik devlet destek veriyor

Prefabrik ev almak isteyen vatandaşların sosyal yardım koşullarına uygun olmaları durumunda tek seferlik olmak üzere 40 bin lira yardım sağlanır.

Prefabrik ev alana 40 bin lira! Geri ödeme yok tek seferlik devlet destek veriyor

Pandemi süreci ile popüleritesi artan, toplumun her kesiminden ilgi gören prefabrik ev için devlet desteği olduğunu biliyormuydunuz. Dar gelirli vatandaşların yaşam alanlarının daha kaliteli olması amacıyla sağlanan bu destek ödemesi için Aile Bakanlığı aracılık ediyor. Vatandaşlar koşullara uygun olması durumunda tek sefer olmak üzere ve geri ödememek avantajıyla devlet yardımı alıyor.

40 BİN LİRALIK PREFABRİK EV YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?

Prefabrik ev yardımı almak için başvuru yapan vatandaşların ekonomik durumlarına bakılacak. Kötü, yaşanması zor, sağlıksız bir barınma ortamı içinde olan vatandaşlar prefabrik ev almak istediklerinde devlet destek sağlar.

Hangi durumda barınma yardımı sağlandığına ilişkin Aile Bakanlığı web sitesinden "Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır." açıklamasında bulundu.

Bu açıklama kapsamında başvuru şartları ise şu maddeler ile sıralandı.

İlk olarak vatandaşların hane gelirlerine bakılacak. Buna göre vatandaşların hanede kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olmalı. Güncel rakamlara göre sınır tutar 1833 TL oluyor. Bunun dışında ev yapım destekleri arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma şartıyla verilir.

25.000 TL TEK SEFERDE TOPLU ÖDENİR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuruda bulunan, başvurusu kabul edilen vatandaşlara tek seferlik ödeme yapılır. Ödeme tutarı en yüksek 25.000 TL olur. Hibe yardım kapsamında sağlanan prefabrik ev desteğinde geri ödeme yapılmaz. Vatandaşlar hem başvurularını hemde daha kapsamlı bilgiyi kendi ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından öğrenebilirler. Bu kurumlar Aile Bakanlığı'nın yerel hizmet birimleridir. Her il ve ilçede SYDV vardır.