Pasaport sahipleri dikkat! O tarihe kadar pasaportlarınızı kontrol etmezseniz fazladan ücret ödeyeceksiniz!

Türkiye'de milyonlarca vatandaşta yer alan pasaportlar ile ilgili gündeme şok gelişmeler düştü. Buna göre ise pasaportu olanlar haberin detaylarını araştırıyor. Pasaport sahipleri dikkat! O tarihe kadar pasaportlarınızı kontrol etmezseniz fazladan ücret ödeyeceksiniz!

Pasaport sahipleri dikkat! O tarihe kadar pasaportlarınızı kontrol etmezseniz fazladan ücret ödeyeceksiniz!

Pasaport sahipleri dikkat! O tarihe kadar pasaportlarınızı kontrol etmezseniz fazladan ücret ödeyeceksiniz! Türkiye'de milyonlarca vatandaşta yer alan pasaportlar ile ilgili gündeme şok gelişmeler düştü. Buna göre ise pasaportu olanlar haberin detaylarını araştırıyor. Türkiye'de 5 milyonu aşkın pasaport sahibi olası yurt dışı tatilleri veya göç etme gibi planlarında pasaportlarını kontrol etmesi gerekiyor. Pasaportlar belirli sürelerde vatandaşlara verilirken yıllık yenilemeleri ise yapılmadığında ekstra ücretlere tabi tutulabiliyor. Pasaport sahiplerini ilgilendiren bu gelişmeler sonrasında ise neler yapılacağı adım adım haberimizde yer alıyor. İşte detaylar!

Pasaport sahibi vatandaşlar belirli yıllık yenileme ücretleri ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle yurt dışına gidecek olan vatandaşlar için büyük önem arz eden bu gelişmelerde sürelerinin yenilenmesi ve buna göre ise aksiyon alınması gerekmektedir. Zamanından önce yapılacak pasaport yenilemelerinde ise birtakım problemlerle karşı karşıya kalan vatandaşlar bu süreci nasıl sürdürebileceklerini araştırmaya başladı. Buna göre ise pasaport yenilemek için online veya e-devlet üzerinden başvurular gerçekleştirebiliyor. Peki nasıl yapılıyor? İşte detaylar!

Pasaport yenileme randevusu nereden alınır?

Pasaport yenileyebilmek için vatandaşlar Randevu - NVİ adresine giriş sağlaması gerekmektedir. Açılacak sayfada ise aşağıdaki adımları uygulaması gerekiyor.

 • Pasaport sayfasına giriş sağlayın.
 • Pasaport türünüzü seçin.
 • Gelen ekranda bilgileri girin ve devam edin.
 • Bağlı olduğunuz il ve ilçe nüfus müdürlüklerini seçin.
 • İşlem yapmak istediğiniz kişi bilgilerini seçin ve ileri deyin.
 • Gelen ekranda HES kodu bilgileri zorunlu ise doldurun ve ilerleyin.
 • Pasaport yenileme yapılacak kişiyi, randevu alacağınız tarih ve saati seçerek ilerleyin.
 • Telefonunuza gelecek onay kodu sonrasında işlemleri tamamlayarak başvurunuzu gerçekleştirin.

Pasaport yenileme ücretleri ne kadar oldu?

Pasaport'unuzun geçerlilik tarihinin dolmasını beklemeden yenileme işlemlerini yapmanız önerilir. Genel olarak pasaportunuzun süresi gelmeden 2 - 3 ay önce kadar bu işlemleri yapmanız önerilir.

 • Pasaport 6 aylık yenileme harç ücreti 309,40 TL - defter bedeli 225 TL ile toplamda 534,40 TL ödeme yapmanız gerekir.
 • Pasaport 1 yıllık yenileme harç ücreti 452,30 TL - defter bedeli 225 TL ile toplamda 677,30 TL ödeme yapmanız gerekir.
 • Pasaport 2 yıllık yenileme harç ücreti 738,40 TL - defter bedeli 225 TL ile toplamda 963,40 TL ödeme yapmanız gerekir.
 • Pasaport 3 yıllık yenileme harç ücreti 1.049,00 TL - defter bedeli 225 TL ile toplamda 1.274,00 TL ödeme ypmanız gerekir.
 • Pasaport 3 yıl ve üzeri yenileme harç ücreti 1.478,30 TL - defter bedeli 225 TL ile toplamda 1.703.30 TL ödeme yapmanız gerekir.