Parasını altında tutan çok kazanacak! Tarih verildi, gram altın 1500 TL olacak!

BDDK tarafından şirketler için yapılan açıklama sonrasında döviz hafta sonu değer kaybetmeye başlarken piyasaların açılışı ile nasıl bir yol izleyecek merak ediliyor. Parasını altında tutan çok kazanacak! Tarih verildi, gram altın 1500 TL olacak!

Parasını altında tutan çok kazanacak! Tarih verildi, gram altın 1500 TL olacak!

Parasını altında tutan çok kazanacak! Tarih verildi, gram altın 1500 TL olacak! Cuma günü BDDK tarafından yapılan açıklama ile birlikte dövizde sert düşüş yaşanırken vatandaşlar ise ne olduğunu araştırmaya başlamıştı. BDDK tarafından şirketler için yapılan açıklamada belirli bir rakamada kadar ki dövizlerini TL'ye çevirmeleri gerektiği açıklandı. Gelen bu açıklama sonrasında ise piyasada sert dolar satışları başlarken dövizde ise ciddi yönde bir düşüş izlendi.

Ekonomistler ise yaşanan bu gelişmelerin geçici olduğu ve tekrar doların 17 TL üzerine, gram altının 1000 TL üzerine ve euronun ise 18 TL seviyelerine geleceğini açıkladı. Dövizde son haftalarda yaşanan ufak çaplı gelişmeler yatırımcıları tedirgin ederken döviz dalgalı seyretmeye devam ediyor. Ünlü ekonomistler ise yaptığı yorumlamalar ile birlikte gram altının tekrar kısa süre içerisinde 1000 TL yukarısına çıkacağını ve ilerleyen 3 aylık süreçte 1500 TL seviyelerine geleceği iletildi.

Piyasaların açılması ile dövizde yükseliş devam edecek..

BDDK tarafından yapılan hamle ile birlikte hafta sonu piyasalar kapalı iken dövizde yaşanan sert düşüş Pazartesi günü itibariyle geri tepeceğe benziyor. Gelen açıklamalar vatandaşı tedirgin ederken o ekonomistler tarafından yapılan yorumlar ise gram altının tekrardan 1000 TL üzerine çıkacağını işaret etti.

Piyasa yorumcuları yaz aylarında gram altının yükselişini sürdüreceğini ve Eylül 2022 gibi ise 1500 TL'ye ulaşacağı iletiliyor. Gelen bu haberler sonrasında ise vatandaşlar alım fırsatı kovalarken gram altında ki yükseliş devam edecek.

Tera Yatırım yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Döviz kurları anlamında kaçınılmaz olarak etkiler elbette olacaktır. Kurların bir süre veya bir miktar düştüğünü görebiliriz. Döviz işlemlerine bir anlamda sınırlama getirilmesi anlamında düzenlemelerin aşamalarının ilerletilmesi daha sert önlemleri de getirebilir”

“Enflasyon konusu problematik ve faizler konusunda da artırmama konusunda net bir kararlılık var. Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Nureddin Nebati’nin hafta içi yaptığı açıklamalarda ‘enflasyonda mücadele önceliği ve döviz kurunun enflasyon üzerindeki baskısının azalacağı’ değerlendirmeleri çerçevesinde, enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratacak her türlü unsurun idari kararlarla kontrol altına alınması çalışmaları devam ettirilebilir”