Özgür Demirtaş, BDDK kararlarını yorumladı: "Türkiye yeni bir ekonomiye uyanacak"

Türkiye'nin en önemli ekonomistleri arasında yer alan Prof. Dr. Özgür Demirtaş 26 Haziran akşam saatlerinde Youtube'da yayınladığı video ile BDDK kararlarını yorumladı. Özgür Demirtaş, BDDK kararlarını yorumladı: "Türkiye yeni bir ekonomiye uyanacak"

Özgür Demirtaş, BDDK kararlarını yorumladı: "Türkiye yeni bir ekonomiye uyanacak"

Özgür Demirtaş, BDDK kararlarını yorumladı: "Türkiye yeni bir ekonomiye uyanacak" Türkiye'nin en önemli ekonomistleri arasında yer alan Prof. Dr. Özgür Demirtaş yayınladığı video ile birlikte BDDK kararlarını yorumlama kararı aldı. BDDK tarafından Cuma günü akşam piyasaların kapanması ile birlikte yayınlanan karar dövizde sert yönlü bir düşüşe neden olmuştu.

Dövizde yaşanan bu düşüş sonrasında ise vatandaşlar neler olduğunu anlamaya çalışırken doların düşme kaynağı öğrenildi. Buna göre ise BDDK tarafından şirketler için alınan sert kararlarda şirketlerde belirli bir ciro üzerinde ki rakamın TL cinsinde kalması gerektiği açıklanmıştı. Yapılan bu açıklamalar sonrasında ise şirketler dolar satarken dolarda ciddi düşüş gözlemlendi. Sonrasında ise Prof. Dr. Özgür Demirtaş 26 Haziran 2022 Pazar akşamı saatlerinde çektiği videoyu yayınlarken şok açıklamalara imza attı.

"Türkiye yeni bir ekonomiye uyanacak"

Prof. Dr. Özgür Demirtaş BDDK tarafından alınan kararları yorumladı. İşte o yorumlar..

"BDDK 24 Haziran 2022 tarihinde yeni bir kural açıkladı. 900 bin küsur Dolar üzeri Döviz bulunduran şirketlere kredi VERİLMEYECEK dedi. Detaylıca yazarsam: " "bilançosundaki döviz miktarı 15 milyon lirayı aşan şirketler eğer döviz mevcutları aktiflerinin veya yıllık hasılatının %10'undan fazla ise bankalardan nakit tl ticari kredi kullanamayacak." Bu kararın çok ciddi sonuçları olacaktır. Türkiye için olumlu mu, olumsuz mu olacak? Kısa vadeli çözümler ile nereye kadar gidilecek? Şirketler ne yapacak? Kişilere ne olacak ? ...

"Baştan aşağı yanlış bir karar. Türkiye'de ki birçok şirket döngüsünü döndürmek için banka kredisine ihtiyaç duyar. Çoğu şirketi bağlayan bu olay herkesi etkilerken toplamda 800 - 900 bin eurodan fazla hesapta döviz tutmayın çağrısı şirketleri kötü etkileyecek. Türkiye'de bir şirketin üretim yaparken bile en basitinden ithalat yapması gerekiyor. Bir kalem üretebilmek için en basitinden bir aliminyüm ithal etmesi gerekir, plastiğini ithal etmesi gerekir. Türkiye'de ki üretici şirketler aslında bir şeyleri ithal eden şirketler ve bunları ithal edebilmek için de ithalat yapabilmek için ödemeleri gereken döviz cinsleri de dolar ve euro. Siz şimdi bu şirketlere diyorsunuz ki kardeşim dolar tutma? Direk ithalat yapan şirketler var. Bu tarz şirketlerin direk döviz tutması gerekiyor. Bunun sonuçları ne olacak?"

Özgür Demirtaş, BDDK kararlarını yorumladı: 'Türkiye yeni bir ekonomiye uyanacak'

Prof. Dr. Özgür Demirtaş açıklamalarına devam etti. "Dövizin düşürülmesi için alınmış bir karar bu. Döviz, Türkiye'de çok uzun zamandır ciddi derece de artıyor. 10 yıldır dilimde tüy bitti lafı bile az kalıyor. Herkese uyarılarda bulunuyorum; şirketlere, ülkelere herkese. Ama hiç bir işe yaramadı. Sadece Özgür hoca bunu dedi doğru çıktı gibi twitler oluyor. Önlem alınması gerekiyordu ama kimse dinlemedi. Vatandaşların dolar almasının sebebi kendini enflasyondan koruması için. KKM çıkarıldı, hükümet dedi ki siz dolar almayın. Siz paranızı gelin TL'ye verin biz size doların artışı kadar TL vereceğiz. KKM sonrasında dolar/TL düştü fakat geçici oldu. Hane halkı ve şirketler halen dolar alırken dolar yükselmeye devam etti. Bu KKM oldukça zararlı bir ekonomik model oldu."

KKM, Dolar/TL'yi düşürdü ama şimdi ne oldu?

"BDDK'nın çıkardığı bu karar ile birlikte dolar/TL'nin düşmesi sağlanmak isteniyor. Büyük ihtimalle Pazartesi gününden itibaren ne olacak? Şirketlerin büyük bir kısmı dolar cinslerini bozarak KKM'a geçecekler. BDDK tarafından yapılan bu açıklama ile birlikte Türkiye'de birçok şirket bu sisteme geçecek. Ama ben şimdi ne yaptım? Sadece bir bardakta ki suyu koydum başka bardağa doldurdum. KKM, TL cinsinden olsa da aslında dövize endeksli. Dövizin ta kendisi. Biz biliyoruz ki KKM'a yatırım yapan kişiler aslında dolar yatırımcısı. Dolayısıyla siz şirketlere 900 bin dolar üzerinde ki yatırımlarınızı bozun derseniz çoğu şirket KKM'a geçecek. Arkadaşlar bu çıkar yolu değil. Ekonomi sadece güven işidir."

"Şirketler Pazartesi günü panik satışı yapacaklar. Bazı şirketler diyecek ki ben ithal ettiğim üründen şunu üretiyorum. Bu sefer şirketler ne yapacak? Zaten ithal edeceği ürünleri erkenden sipariş verecek. Bu sayede içeride bulunan dolarlarını eritmiş olacak ve mevzuata uygun hale getirecek. Peki bu sefer ne olacak? İthalat rakamları artacak. Türkiye'nin dış ticaret açığı yükselecek. Buna mı sebep olmak istiyorsunuz?"