ÖTV'siz araç almak mümkün! Sudan ucuz fiyatlarla ÖTV'siz araçlar fiyat listesi 2022

Artan otomobil fiyatlarına karşın ÖTV’siz araç alma hakkına sahip olan engelli vatandaşlar için 2022 araç listesi ilan edildi. İşte ÖTV’siz araç alma hakkına sahip olan engelli vatandaşları yakından ilgilendiren haberin ayrıntıları…

ÖTV'siz araç almak mümkün! Sudan ucuz fiyatlarla ÖTV'siz araçlar fiyat listesi 2022

2021 yılının son haftalarına doğru döviz kurlarında yaşanan ani yükselişten sonra otomotiv sektörü bu durumdan direkt olarak etkilenmiş ve hem sıfır kilometre araçlara hem de ikinci el araçlara yüksek oranlarda zamlar yapılmıştı.

2022 yılının gelmesi ile birlikte araçların satış fiyatlarının nasıl değişeceği merak konusu olurken, ÖTV indiriminden yararlanarak araç sahibi olma hakkına sahip olan engelli vatandaşlar için güncel araç listesi ilan edildi.

ÖTV’siz Araç Alımında 2022 Yılı Değişikliği

Son dönemlerde ekonomik piyasalarda yaşanan hareketlilik, otomotiv sektörünü de etkilemiş ve hem ikinci el araçlara hem de sıfır kilometre araçlara yüksek oranlarda zamlar yapılmıştı.

Döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin, 2022 yılı araç fiyatlarını nasıl etkileneceği araştırılmaya devam ederken konu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 2022 yılı itibari ile satışa çıkması planlanan araç fiyatlarının yüzde 10-15 oranında zamlı fiyatları ile piyasaya süreceği tahmin ediliyor.

Araç fiyatlarında yaşanan değişim, ÖTV’siz araç alma hakkına sahip olan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Devlet tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte engellilik durumunun sağlık raporları ile ispat edilmesi durumunda, engelli bireylere verilen ÖTV’siz araç alma hakkı, 2022 yılı itibari ile farklılaşan fiyatlar ile satışa sunulacak. Gelen son araç zamları ile birlikte engelli bireyler, 2022 yılı içerisinde 450 bin 500 TL ve altında olan fiyatlarda ki araçları satın alabilecek.

ÖTV’siz Olarak Satışa Sunulan Araçlar

Engelli bireylere 2022 yılı içerisinde ÖTV’siz olarak satılacak olan araçlar şu şekilde:

• Toyota Corolla 1.5 Vision, Vision MDS, Dream manuel vites ve Toyota Yaris 1.0
• Renault Clio, Taliant
• Polo hariç Volkswagen grubu
• KIA Rio ve Picanto modelleri
• Hyundai i10 ve i20 modelleri
• Citroen C3 ve C-Elysee
• Honda City Modelleri
• Mitsubishi Space Star
• Suzuki Swift Hibrit

ÖTV’siz Araç Nasıl Alınır?

ÖTV’siz araç alabilmek için engel durumunun yüzde 90 ve üzeri oranlarda olması gerekiyor. Ayrıca bu durumun sağlık raporları aracılığı ile ispat edilmesi gerekiyor.