Otomobil fiyatları için korkunç senaryo: Bu fiyata araba bulamayacaksınız!

2021 yılın sonlarına doğru yaşanan ekonomik dalgalanmalardan ve 2020 yılından beri hayatımızda olan koronavirüs salgınından direkt olarak etkilenen otomotiv sektörü, herkesi şaşkına çevirecek yeni değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. İşte uygun fiyatlı araç satın alma hayallerini suya düşürecek olan otomotiv gelişmelerine ilişkin haberin ayrıntıları…

Otomobil fiyatları için korkunç senaryo: Bu fiyata araba bulamayacaksınız!

Hem ülkemiz içerisinde hem de dünya genelinde uygun fiyatlı araç alma hayallerini suya düşürecek olan otomotiv sektörü değişiklikleri, yavaş yavaş şekillenmeye başlıyor. Büyük otomotiv firmaları önümüzde ki yıllar içerisinde üretimde yapacakları değişiklikleri açıklamaya başladı.

Benzinli ve Dizel Araç Üretimi Duracak!

Şu anda hem ikinci el araç piyasasında hem de sıfır kilometre araç piyasasında, uygun fiyatlı araç bulmak nerede ise imkânsız. Geçtiğimiz yıl yaşanan döviz kuru artışları ve 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, sıfır kilometre araç üretimini durma noktasına getirdi. Yaşanan bu olumsuz gelişmeler karşısında otomobil üreticileri, ileri vadeli üretim planları yapmaya başladı.

Otomotiv sektöründe yapılan araştırmalara göre büyük otomobil firmalarının, önümüzdeki 20 yıl içerisinde benzin ve dizel araç üretimini tamamen durdurması bekleniyor. Bu kararın hem mevcut fiyatlara hem de ileri dönem araç fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Çip Krizi Devam Edecek!

Otomotiv sektörü içerisinde yaşanan çip sıkıntısı, yeni dönem itibari ile sıfır kilometre araç üretiminin oldukça düşmesine sebep oldu. Sektör içerisinde yapılan çip araştırmalarına göre 2020 yılı içerisinde firmaların çip bekleme süresinin 12 hafta olduğu gözlenirken, bu sürenin şu an itibari ile 26 haftaya kadar çıktığı ilan edildi.

Çip krizinin devam etmesi, mevcut araç fiyatlarının daha da artmasına sebep olacak. Vatandaşlar, bir süre daha istedikleri araçları uygun fiyatlar ile alamayacak.

Türkiye Üretimlerinde İnanılmaz Düşüş!

Dünya genelinde yaşanan çip krizinin yanında, koronavirüs sebebi ile yaşanan mecburi kapanmalar da araç üretimlerini oldukça düşürdü. Ülkemiz sınırları içerisinde otomobil üretimlerine ait veriler incelendiğinde 2021 yılında üretilen araç sayısının, 2019 yılında üretilen araç sayısına göre yüzde 10 oranında azaldığı gözleniyor.

Çip krizinin devam etmesi, otomobil firmalarının ileri vadeli benzinli ve dizel araçların üretimini durdurma planları, koronavirüs salgını ve döviz kurları gibi faktörler ışığında, bu yıl ki üretimlerin çok daha fazla düşmesi bekleniyor. Üretimde yaşanacak olan bu düşüşün, mevcut araç fiyatlarını mumla aratması bekleniyor.

SONRAKİ HABER