Otobüs Biletleri Rekora Koştu! Taksitli Satış Kaçınılmaz Oldu

Akaryakıt fiyatlarında meydana gelen artış nedeniyle firmalar otobüs biletlerine zam yaptı. Biletler rekor seviyeye ulaşınca da taksitli bilet satışları başladı.

Otobüs Biletleri Rekora Koştu! Taksitli Satış Kaçınılmaz Oldu

Yaz aylarının gelmesi ve okulların yaz tatiline girmesine rağmen şehir dışı otobüs bileti satışları beklenen seviyede olmadı. Akaryakıta peş peşe gelen zamlardan sonra otobüs biletlerine de ciddi anlamda zam geldi. Otobüs firmaları taleplerin düşüşünden şikayet etti ve çözümü taksitli bilet satışında buldu.

TAKSİTLE BİLET SATIŞI BAŞLADI

TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs biletlerindeki fiyat artışı nedeniyle karayolu yolcu taşımacılığı biletlerinin satışında ciddi oranda bir düşüş meydana geldiğini söyleyerek bu nedenle taleplerin artırılması için bankalar aracılığıyla taksitli bilet satışlarının başlandığını açıkladı.

Otobüs Biletleri Rekora Koştu! Taksitli Satış Kaçınılmaz Oldu

BEKLENEN HAREKETLİLİK YOK

Bloomberg HT'ye konuk olan TOBB Karayolu Yolcu Taşımacılığı Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, maliyet artışlarının vatandaşa nasıl yansıdığını da değerlendirdi. Mevcut seferlerin zar zor doldurulabildiğini söyleyen Yıldırım, sektörde beklenen hareketliliğin olmadığına dikkat çekti.

AKARYAKIT ZAMLARI SEYAHAT SEKTÖRÜNÜ DE ZORLUYOR

Peş peşe gelen akaryakıt zamlarının otobüs firmalarına etkisine ilişkin konuşan Yıldırım "Akaryakıt fiyatlarındaki artış bize zamma zorladı. Tek yön bir kişinin bilet ücreti 200 KM'lik mesafelerde 150 TL civarında, 400 KM'lik mesafede ise 350-450 TL. Talepte ciddi düşüş var. Bankalar üzerinden taksitle bilet satışına başlandı." ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER