ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Girilir? AİS Şifre Değiştirme, Yenileme Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlara başvuru için sınav sonuçları için sınav giriş belgeleri için Aday İşlemleri Sistemi kullanılıyor. Peki ÖSYM aday işlemleri sistemine nasıl girilir, AİS şifre yenileme, değiştirme işlemleri nasıl yapılıyor. Haberimizde.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Girilir? AİS Şifre Değiştirme, Yenileme Nasıl Yapılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), çok önemli sınavları yürüten bir kurum. Sınav başvuruları, sınav giriş belgeleri, sınav sonuçları ÖSYM resmi sitesi üzerinden yapılıyor. Adayları ÖSYM sınavlarına başvuru yapmaları, sınav giriş belgeleri almaları ya da sınav sonuçlarına erişebilmesi için Aday İşlemleri Sistemi'ne (AİS) girmeleri gerekiyor. Bunun için de adayların AİS şifresi olması gerekiyor. Şifresini unutan adaylar AİS şifresi nasıl değiştirilir, yeni şifre nasıl alınır konularını araştırıyor. AİS şifre işlemlerinin detayları haberimizde.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Girilir? AİS Şifre Değiştirme, Yenileme Nasıl Yapılır?

ÖSYM ADAY ŞİFRESİ NEDİR, İLK ŞİFRE NASIL ALINIR?

Özel olan ÖSYM aday şifresi, başkasının sınav başvurusu yapmasını, sınav sonuçlarına erişmesini engelleyen, adayın sadece kendisine gereken bilgilerin verilmesini sağlayan bir güvenlik adımı ÖSYM'nin düzenlediği bütün sınavlar için aday şifresi zorunluluğu bulunuyor. Daha önce hiç aday şifresi olmayan kişiler, ilk şifrelerini ÖSYM başvuru merkezleri üzerinden ücretsiz olarak alabiliyor.

İlk şifresini başvuru merkezinden alan adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra bu şifreyi değiştirebiliyor. Şifreler korumalı olduğu için sadece adayın kendisi değiştirebilir, başka biri tarafından aday şifresinin değiştirilmesi mümkün değildir.

ÖSYM AİS ŞİFREMİ UNUTTUM, NE YAPMALIYIM?
Şifresi olan fakat şifresini unutan adayların şifre yenileme ya da şifre sıfırlama işlemi yapmaları gerekiyor. Bunun için ilk olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/yetki/giris adresine girip T.C. Kimlik numarasının yazılması gerekiyor. Ardından alt kısımda yer alan 'Şifremi Unuttum' butonuna basılması gerekiyor.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Girilir? AİS Şifre Değiştirme, Yenileme Nasıl Yapılır?

Ardından T.C. Kimlik numarasını ve ekranda çıkan güvenlik kodunu doğru bir şekilde girmek gerekiyor. Bu aşamadan sonra çıkacak ekranda kimlik seri numarası istenecek. Ardından tüm bilgilerin doğru olarak girilmesinin ardından şifre yenileme ekranı gelecek. Bilgilerin tamamı doğru olursa adaylar yeni şifrelerini belirleyebilecek. Şifre yenileme işlemi için güvenlik sorularının hatırlanıyor olması gerekiyor. Güvenlik sorusunu unutan adaylar, başvuru merkezlerinden şifre yenileme işlemi yapabilirler.

ÖSYM AİS KAYIT NASIL YAPILIR?
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Nüfus Müdürlüklerinden yeni kimlik yani Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı almış olanlar, e-Devlet şifresi ile ÖSYM aday işlemleri sistemine kolayca kaydolabilecekler. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine https://ais.osym.gov.tr girdikten sonra 'e-Devlet ile Kayıt Ol' butonu üzerinden sisteme kaybolunabiliyor.

Ayrıca ÖSYM tarafından Aday İşlemleri Mobil uygulaması da adayların kullanımına sunuldu. App Store ve Google Play üzerinden uygulamayı indirmek çok kolay.

SONRAKİ HABER