ÖSYM, 2022 YKS ile İlgili Sorulan Soruları Yanıtladı! 2022 YKS Detayları Duyuruldu!

Geçtiğimiz günlerde YÖK tarafından yapılan bir son dakika açıklaması ile YKS 2022 kuralları değişmişti. Konu ile ilgili olarak sınav başvuru kılavuzunu yayınlayan ÖSYM, sık sorula soruları yanıtladı. İşte 2022 YKS’ye ilişkin haberin ayrıntıları…

ÖSYM, 2022 YKS ile İlgili Sorulan Soruları Yanıtladı! 2022 YKS Detayları Duyuruldu!

YÖK, bu sene üniversite sınavına girecek olan öğrenciler ve mezunlar için yeni dönem YKS kurallarının değiştiğini açıkladı. Baraj puanlarının kalktığını duyuran YÖK’ten sonra, sınav başvuru ekranları erişime açıldı. Sınav sorularını hazırlamak ve sınavı düzenlemekten sorumlu olan ÖSYM, yeni dönem üniversite sınavı ile ilgili sık sorulan soruları yanıtladığı soru-cevap listesini yayınladı.

ÖSYM 2022 YKS Sık Sorulan Sorular

ÖSYM, geçtiğimiz günlerde adayların erişimine açılan sınav başvuru ekranlarından sonra kuruma sıkça yöneltilen soruları yanıtladığı soru-cevap listesini yayınladı. Üniversite sınavına girecek olan adayların, ÖSYM’ye sorduğu bazı sorular ve ÖSYM’nin cevapları şu şekilde yayınlandı:

  • Başvuru sırasında HES kodu zorunlu mu?: Sınav başvurusu esnasında HES KODU BİLGİLERİM bölümüne, ilgili kodun tanımlanması zorunludur. Tanımlanan kodun, sınav tarihinde geçerli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Başvuru ekranında olmayan adaylar, sınav başvurusu yapabilir mi?: Sınav başvurusu yapmak amacı ile ÖSYM sistemine giriş yapan adayların, sistem fotoğraflarını güncellemeleri gerekmektedir. Fotoğraflı olmayan başvurular dikkate alınmamaktadır.
  • ÖSYM Mobil uygulamasından sınav başvurusu yapılabilir mi?: Sınav başvurusu yapmak isteyen adaylar ÖSYM Mobil, ÖSYM merkezleri ya da ÖSYM’nin resmi internet sitesi aracılığı ile başvurularını yapabilmektedirler.
  • Başvuru yaptım ancak sınav ücretini yatırmadım. Sorun olur mu?: Başvuru bilgilerini sisteme kaydetmiş olan adayların, sınav başvuru tarihlerinin sonuna kadar gerekli ücreti yatırmaları gerekmektedir. İlgili tarihe kadar sınav giriş ücretini yatırmamış olan adayların başvuruları, dikkate alınmayacaktır.
  • Yabancı dil sınavı hangi dillerde yapılacak?: İngilizce, Rusça, Arapça Almanca ve Fransızca.
  • Sınava giriş için Covid-19 aşı zorunluluğu var mı?: Aşı ya da PCR testi zorunluluğu bulunmamaktadır.

2022 YKS’ye İlişkin Önemli Tarihler

ÖSYM, 2022 YKS ile İlgili Sorulan Soruları Yanıtladı! 2022 YKS Detayları Duyuruldu! - Resim : 1

Bu sene üniversite sınavına girecek olan adaylar, 7 Mart tarihine kadar sınav başvurularını yapmalıdır. İlgili tarihe kadar başvurusunu yapmamış olan adaylar için geç başvuru ekranı açılacak ve ilgili başvurular 16- 17 Mart tarihleri arasında kabul edilecektir.

2022 YKS Ücretleri

7 Mart tarihine kadar sınav başvurusu yapacak olan adaylar, girecekleri her YKS oturumu için 115 TL ödeme yapmak zorundadırlar. Geç başvuru yapacak olan adaylar için ise ücret değişikliği yapılacaktır.