ÖSYM 2022 DGS sonuçlarını ne zaman hangi gün açıklayacak? Sorgulama ekranı

2022 yılı için DGS tamamlandı. Sınava katılan önlisans mezunu adaylar lisans mezunu olabilmek için başvuruda bulundular. Peki DGS sonuçları ÖSYM tarafından ne zaman hangi tarih ve gün açıklanacak? Detaylar haberimizde.

ÖSYM 2022 DGS sonuçlarını ne zaman hangi gün açıklayacak? Sorgulama ekranı

Önlisans mezunu olan yada olacak olan öğrenciler, adaylar ÖSYM Başkanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı'na katıldılar. DGS ile önlisans eğitimlerini lisans olarak tamamlamak isteyen adaylar şimdi de sonuçlarını öğrenmek istiyorlar. Peki ÖSYM DGS 2022 sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

DGS 2022 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM sınav takviminde DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ilan edildi. Kurum daha önce ilan ettiği takviminde sınavın başvuru, geç başvuru ve ne zaman yapılacağı ile birlikte hangi tarihte sonuçların ilan edileceğini bildirmişti. Buna göre sınav Ağustos ayının ikinci haftasında açıklanacak.

Tam tarih ise; 2022 DGS sınav sonuçları 12 Ağustos olarak ilan edildi. 12 Ağustos günü sınava katılanlar ÖSYM aday işlemleri sisteminden sonuçları öğrenebilecekler. Adaylar ilan edilecek sonuç ekranında; sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayılarını, Önlisans başarı puanlarını, 2022-DGS puanlarını görebilecekler.

SONUÇ SORGULAMA İŞLEMLERİ

Adaylar sonuçlar açıklandığında ÖSYM Aday İşlemleri sistemine giriş yapacaklar. Bu sisteme giriş yapabilmeleri için T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanacaklar. Şifresi olmayan, unutan adaylar ise ÖSYM Merkezlerinden şifre alabilecekler.

ÖSYM Başkanlığı'nın https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden sonuçlara erişim sağlayacak adaylar istemeleri halinde mobil uygulamayı da kullanabilecekler. Adaylar bu sistem üzerinden kaç puan aldıklarını görecekler. Bilinmesi gereken bir diğer nokta ÖSYM adaylara sonuç belgesi göndermeyecek. Yani ÖSYM'nin İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

SONRAKİ AŞAMA

Sonuçları öğrenen adaylar puanlarına ve tercih edebilecekleri bölümlere göre tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Tercih sonuçları sonrasında ise üniversite kayıt süresi başlayacak.

SONRAKİ HABER