Olay yeri inceleme uzmanı nedir, nasıl olunur, ne kadar maaş alır?

Pek çok meslek hakkında merak edilenler artmaya devam ederken, son dönemde en çok ilgi duyulan mesleklerden biri de olay yeri inceleme uzmanı oldu. Peki olay yeri inceleme uzmanı nedir ve nasıl olunur? İşte detaylar...

Olay yeri inceleme uzmanı nedir, nasıl olunur, ne kadar maaş alır?

Son dönemin en çok ilgi duyulan mesleklerden biri olan olay yeri inceleme uzmanlığı hakkında merak edilenler de artmaya başladı. Olay yeri inceleme uzmanı olabilmek için gereken şartların neler olduğu ve maaşları internette de aratıldı. Üniveriste tercihlerinin yapıldığı bu dönemde de hala fikir almak isteyen öğrencilerin bu bölümleri araştırması ile birlikte ilgi gören meslekler arasına olay yeri uzmanlığı girdi.

OLAY YERİ İNCELEME UZMANI NEDİR?

Olay yeri inceleme uzmanları suç yerlerinde incelemeler yapmaktadır. Bu incelemelerin ardından gerekli olan kanıtları toplayarak doğru bir şekilde saklanmasını ve incelenmesini sağlamaktadır. Özellikle filmlerde de görülen mesleklerden biri olan olay yeri incelemede genellikle parmak izi ve doku incelemeleri yapılmaktadır. Bu incelemeler yapıldıktan sonra gerekli olan raporlar çıkarılarak gerekli birimlere teslim edilmektedir.

OLAY YERİ İNCELEME UZMANI NASIL OLUNUR?

Öncelikle olay yeri inceleme uzmanı olabilmek için gereken bazı kişisel özellikle bulunmaktadır. Bu özellikleri taşımak son derece önemlidir çünkü bu mesleği yapacak olan kişilerin olay yerlerinde en çok karşılaştıkları manzara cesetlerdir.

Dikkatli ve titiz çalışmayı gerektiren bu meslekte kişilerin analitik zekalarının gelişmiş olması, sakin ve paniğe kapılmayan yapıda olmaları ve de en önemlisi kan ve ceset görmekten çekinmeyen kişiler olması gerekmektedir. Tüm bunların dışında genel olarak olay yeri uzmanı olabilmek için şartlar sunulmuştur. Bu şartlar ise şu şekilde verilmiştir;

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Olma Şartları

  • 35 yaş ve üzeri olmamak,
  • Sağlık açısından yeterli olmak,
  • Polis olabilmek için istenilen tüm şartları sağlamak,
  • Yüz kızartıcı herhangi bir suç içerisinde yer almamak.

OLAY YERİ İNCELEME UZMANI OLMAK İÇİN HANGİ BÖLÜM OKUNUR?

Olay yeri inceleme uzmanı olmak isteyen kişilerin okuması gereken bölüm PMYO'dur. Polis meslek yüksek okulunun içerisinde bulunan kurslar ile olay yeri inceleme uzmanı olmak son derece kolaydır.

Fakat tüm bunların yanı sıra üniveristede genetik ve biyoloji bölümlerinden mezun olduktan sonra KPSS puanı ile olay yeri inceleme uzmanı olunabilmektedir.

2022 OLAY YERİ İNCELEME UZMANI MAAŞLARI

Olay yeri inceleme uzmanı olan kişilerin maaşları görevleri ve göreve başlama süreleri ile ilgili olmak üzere değişiklik göstermektedir. En az olay yeri inceleme uzmanı maaşı 6.500 TL iken en fazla olay yeri inceleme uzmanı maaşı ise 10.000 TL civarındadır.