Öğretmenlerin mazeret tayini başvuruları 5 - 11 Ağustos tarihlerinde yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin mazeret tayini başvurularının 5 Ağustos ile 11 Ağustos tarihleri arasında alınacağını ilan etti.

Öğretmenlerin mazeret tayini başvuruları 5 - 11 Ağustos tarihlerinde yapılacak

Öğretmenlerin yer değiştirmeleri için süreçler başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tayinler için geçtiğimiz günlerde il dışı tayinler için detayları ilan etmiş ve başvurulara ilişkin ayrıntıları paylaşmıştı. İl dışı tayin duyurusunun ardından Milli Eğitim Bakanlığı bir duyuru daha yayımladı ve öğretmenlerin mazeret tayinleri hakkında detayları paylaştı.

ÖĞRETMENLERİN MAZERET TAYİN BAŞVURU TARİHLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuruda; kadrolu öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı il içi ve iller arası yer değişikliği başvurularının önümüzdeki hafta başlayacağını duyurdu.

Bakanlık öğretmenlerin mazeret tayinleri için 5 Ağustos tarihinden itibaren başvuru ekranının açılacağını bildirdi. MEB duyurusunun devamında başvuru işlemlerinin 11 Ağustos tarihinde sona ereceğini açıkladı.

Adaylar son başvuru gününde dikkatli olmalılar. Zira Bakanlık 11 Ağustos günü saat 16.00'da başvuruların kapanacağını bildirdi. Başvuruların ardından tercih süreci başlayacak. Öğretmenler tercih işlemlerini 15 Ağustos ile 19 Ağustos tarihlerinde yapacaklar.

Tercihlerin tamamlanmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı 23 Ağustos tarihinde atamaları yapacak. Öğretmenlerin bağlı oldukları okullardaki ilişik kesme işlemleri ise 24 Ağustos tarihinden itibaren yapacaklar.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER İÇİN MAZERET TAYİNİ

Sözleşmeli öğretmenlerin mazeret tayinleri ise 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 4'üncü maddesi kapsamına göre olacak. Bu kanun kapsamında sözleşmeli öğretmen olup 3 yıllık çalışma süresini tamamlamış olan öğretmen kadrolarına atananlar da mazerete bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler.