Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvuruları alınmaya başladı

3 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmenler için iller arası yer değiştirme başvuruları bugün açılacak. Başvuruların ardından öğretmenler için sonuçlar 1 Ağustos tarihinde açıklanacak.

Öğretmenlerin iller arası yer değiştirme başvuruları alınmaya başladı

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde öğretmenler için iller arası yer değiştirme için basın açıklamasında bulunmuş ve kılavuzu ilan etmişti. Kılavuzda bildirilen esaslar doğrultusunda farklı illerde yer alan öğretmenler tayin talep edecekler.

ÖĞRETMENLER İÇİN İLLER ARASI YER DEĞİŞTİRME BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'nce ilan edilen "2022 YILI ÖĞRETMENLERİN İLLER ARASI İSTEĞE VE ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELERİNE İLİŞKİN DUYURU" kılavuzu kapsamında öğretmenler başvuruda bulunacaklar. Başvuru ekranı 25 Temmuz tarihi itibariyle bugün açılacak.

Bulundukları ilde 3 yıllık çalışma süresini dolduran öğretmenler İsteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler. Zorunlu hizmete tabi öğretmenler de zorunlu hizmetlerini tamamlamış olmaları durumunda yer değiştirme talebinde bulunacaklar. Bunların dışında . MEB pandemi döneminde olduğu gibi 2022 yılında da zorunlu hizmete tabi öğretmenleri resen atamayacak.

Boş Kontenjan Sorunu

Öğretmenler için bu dönemde yaşanabilecek en önemli sorun ise kontenjan olarak gösteriliyor. Öğretmenler bu sorun için ise MEB'e eleştirilerde bulunuyorlar zira MEB iller arası yer değiştirme dönemlerinde boş kadroların tamamını açmıyor.

DİKKAT! ATAMA SONRASI İPTAL HAKKI YOK

2022 kılavuzunda yer alan önemli hususlardan birisi de atama yapılması durumunda geri iptal hakkı olmaması. MEB bazı yıllar için istisnai uygulamalarda bulunsa da 2022 kılavuzunda bu durum açıkça bildirildi. Öğretmenler bu hususu göz önünde bulundurarak atama başvurularında bulunacaklar.

SONRAKİ HABER