Ocak temizliğinde sakın bu malzemeleri kullanmayın! Cam ocaklar nasıl temizlenir, yağ lekesi nasıl çıkar?

Pek çok kişinin son dönemde en çok merak ettiği konulardan biri cam ocak temizliği olmuştur. Peki cam ocak temizliği nasıl yapılır? İşte detaylar...

Ocak temizliğinde sakın bu malzemeleri kullanmayın! Cam ocaklar nasıl temizlenir, yağ lekesi nasıl çıkar?

Evlerde değişen trendler ile birlikte ev ürünlerde de büyük bir değişiklik olmuştur. Ürünlerdeki değişim evin düzenini değiştirdiği gibi bir bakıma temizlik anlayışında da büyük bir değişiklik yaşanmasını sağlamıştır. O değişimlerden biri de cam ocaklarda yaşanmıştır. Eskiden ocaklarda cam malzemeler kullanılmadığı için yağ sökücü ya da krem malzemeler ile kolay bir şekilde temizlenebiliyordu. Fakat son dönemde yeni yeni çıkan bu cam ocakların nasıl temizlenebileceği herkes tarafından merak edildi. İşte cam ocak temizlemenin pratik yolları...

CAM OCAKLARIN TEMİZLİĞİ!

Cam ocak temizliği yapılırken kullanılması gereken ürünler kadar kullanılmaması gereken ürünler de son derece önemlidir. Bu nedenle öncelikle hangi ürünlerin cam ocak temizliğinde kullanılmaması gerektiğine ve temizlik yaparken hangi hataların yapılmamasına dikkat edilmesi gerektiği bilinmesi gerekmektedir. Bu ürünleri bildikten sonra temizlik daha da kolay bir hal alacaktır.

Ocak temizliğinde sakın bu malzemeleri kullanmayın! Cam ocaklar nasıl temizlenir, yağ lekesi nasıl çıkar?Ocak temizliğinde sakın bu malzemeleri kullanmayın! Cam ocaklar nasıl temizlenir, yağ lekesi nasıl çıkar?

CAM OCAKLAR NASIL TEMİZLENİR?

  • Cam ocakları temizlemeden önce özellikle son çıkan modeller için verilen kullanma talimatlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanma talimatlarını iyice okuduktan sonra yanlış bir adımda temizlik yapmamaya dikkat etmek önemlidir.
  • Bu amaçla kullanılan temizlik malzemelerini kullanmak gerekmektedir. Cam yüzeye ocağın sistemine zarar verecek maddeler kullanmamaya dikkat edilmelidir. Bu ürünlerin üzerinde ocak ve mutfak temizliğine uygun olduğuna dair uyarı yazıları ve semboller bulunmaktadır.
  • Cam ocaklarda bilinen en büyük yanlışlardan biri ocağın üzerine cif, çamaşır suyu ya da bulaşık deterjanı gibi maddeler kullanmaktır. Bu malzemeler cam ocağınızın kısa süre içerisinde deforme olmasına ve matlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle en çok bilinen bu ürünleri cam ocaklarınızda kullanmamaya mutlaka dikkat ediniz.
  • Bu ürünlerin yanı sıra diğer krem ürünleri de cam ocaklarınızda kullanmanız pek doğru değildir. Krem formunda ürünler yerine sprey ürünlerin cam ocak temizliğinde kullanılması en doğru olandır.
  • En doğru temizleme bezi ise mikrofiber bezlerdir. Mikrofiber bezler, cam yüzeyin zarar görmemesini ve kolay bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Mikrofiber bez dışında başka bir bez kullanmamaya dikkat edin.