O kulis iddiaları gündeme bomba gibi düştü! İktidara yakın gazeteci duyurdu, KPSS 2022 sınavı iptal mi ediliyor?

Türkiye'de son günlerde gündeme bomba gibi düşen gelişmeler sonrasında yer yerinden oynadı. O kulis iddiaları gündeme bomba gibi düştü! İktidara yakın gazeteci duyurdu, KPSS 2022 sınavı iptal mi ediliyor?

O kulis iddiaları gündeme bomba gibi düştü! İktidara yakın gazeteci duyurdu, KPSS 2022 sınavı iptal mi ediliyor?

O kulis iddiaları gündeme bomba gibi düştü! İktidara yakın gazeteci duyurdu, KPSS 2022 sınavı iptal mi ediliyor? Türkiye'de son günlerde gündeme bomba gibi düşen gelişmeler sonrasında yer yerinden oynadı. Milyonlarca adayın geçtiğimiz hafta sonu girdiği KPSS 2022 sınavı sonrasında sınav sorularının bir yayın evi şirketi ile aynı sorular ve şıklara sahip olması ülke gündemine bomba gibi düştü. Çoğu sorunun aynı yayınevinde yer alması adaylar tarafından sosyal medyada paylaşılırken ÖSYM aynı gün açıklama yaparak "iddialar asılsız" demişti.

Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelen açıklamalar doğrultusunda bu konu ile ilgili inceleme ve araştırmaların başlayacağı söylenilmişti. Gecesinde ise Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Prof. Dr. Halis Aygün ÖSYM'de ki başkanlık görevinden alınmıştı. Yaşanılan bu gelişmeler sonrasında ise gündemde KPSS 2022 sınavının iptal olup olmayacağı yer alıyor. Peki KPSS 2022 iptal olacak mı? Milyonlarca adayın merakla beklediği sorulara Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi açıklamalarda bulundu. Bu hafta ki yazısında KPSS sınavı hakkında yazan Selvi'nin açıklamaları sonrasında ise kulislerde sınav iptalinin konuşulduğu iddialarda yer alıyor. İşte yer alıyor!

Ünlü gazeteci Abdulkadir Selvi Hürriyet'e yazdı

Abdulkadir Selvi Hürriyet'te bu hafta yazdığı köşe yazısında şu ifadelere yer verdi.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna Savaşı, tahıl koridorunun açılması gibi uluslararası krizlerde sergilediği dinamik süreç yönetimine tanık olmuştuk. Erdoğan, KPSS sınavıyla ilgili iddialar üzerinde de benzer bir kriz yönetimi uyguladı. “Tek bir evladımızın mağdur edilmesine asla müsaade etmeyiz” dedi. Milyonlarca gencimizi ilgilendiren bu soruna Cumhurbaşkanı’nın el atması çok yerinde oldu. Çünkü geçmişte FETÖ’cülerin soru çalması nedeniyle toplumda zaten bir hassasiyet oluşmuştu. KPSS sınavındaki bazı soruların Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavlarında çıkan sorularla aynı olduğunun ortaya çıkması üzerine bir gerilim oluştu. İnsanlarda sorular çalındı mı kaygısı doğdu. ÖSYM’nin kimseyi tatmin etmeyen açıklaması ise bu işe tüy dikti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam o aşamada, DDK’ye inceleme talimatı vermesi, ardından gece yarısı ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün görevden alınması insanların yüreğine su serpti."

Erdoğan'ın açıklamalarını paylaşan Selvi yaşanan olaylar sonrasında ise Halis Aygün'ün görevden alınmasına da değindi. Abdulkadir Selvi, DDK başkanı Yunus Arıncı ile konuştuğunu da açıkladı ve konuşmaları aktardı. İşte o açıklamalar..

"DDK Başkanı Yunus Arıncı ile konuştum. Çok hızlı hareket ettiklerini, DDK müfettişlerinden oluşan heyetin dün sabah itibarıyla ÖSYM’de incelemelere başladığını söyledi. Yunus Arıncı çok tecrübeli bir yönetici. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı döneminde de çok titiz soruşturmalar yürütmüştü. “Kamuoyunun beklentisinin farkındayız. O nedenle çok hızlı hareket ediyoruz. Tabii çok hassas bir konu. O nedenle soruşturmamızı hızlı bir şekilde tamamlayıp gerçek neyse ortaya çıkaracağız” diye konuştu."

Abdulkadir Selvi milyonların merakla beklediği KPSS 2022 sınavının iptal olup olmayacağı ile ilgili düşüncelerini de paylaştı. Müfettişlerin tespitlerine göre KPSS ile ilgili karar verileceğini söyleyen Abdulkadir Selvi 2 ana maddeyi açıkladı.

"Müfettişleri incelemelerini tamamlamadan bir şey söylemek mümkün değil. Ama müfettişlerin tespitlerine göre KPSS sınavıyla ilgili bir karar verilecek. Peki ne karar verilebilir?

1- Bulgulara göre birkaç soruda benzerlik tespit edilirse soruların iptali yoluna gidilecek. Bu durumda KPSS sınavı tekrar edilmeyecek.

2- Soruların çalınması ya da dışarıya sızması söz konusuysa KPSS sınava iptal edilir. Yeni bir tarihte ve yeni sorularla KPSS sınavı tekrarlanır.

Tüm bu soruların cevabı DDK müfettişlerinin yapacağı inceleme sonucunda ortaya çıkacak."