Müşteriler birer birer tezgahları terk ediyor! Şırdan, kokoreç, mumbar fiyatlarında büyük zam!

Türkiye'de milyonlarca kişi tarafından sevilerek tüketilen sakatatlara büyük zam geldi! Eski fiyatlar ile şu anki fiyatları gören pek çok vatandaş, duruma isyan etti. Peki güncel şırdan, kokoreç ve mumbar fiyatları ne kadar oldu?

Müşteriler birer birer tezgahları terk ediyor! Şırdan, kokoreç, mumbar fiyatlarında büyük zam!

Gece saatlerinde yemek yemek istenildiği zaman ilk tercih edilen tezgahlar eskiden bu yana sakatat tezgahları olmuştur. Fiyatların normal restoranlara göre oldukça uygun olmasının yanı sıra nerdeyse her bölgede bulunması ile de sevilmekteydi. Durum böyle olunca da sakatatlara olan talep günden güne büyümeye başladı.

Belirli şehirlerde daha çok sevilen ve yenilen sakatlar zaman içinde Türkiye'de neredeyse tüm şehirlere ulaştırılmaya başlandı. Her bölgede tezgahlarda satılan bu yiyeceklerden en sevilenleri ise her zaman şırdan, mumbar ve kokoreç oldu.

VATANDAŞLAR YEMEĞİ BIRAKTI!

Yaş farkı olmadan her vatandaşın severek yediği bu sakatatlara olan talep günden güne azalmaya başladı. Vatandaşlar tarafından oldukça sevilen bu yiyeceklerin ilk günkü gibi yenilememesinin başlıca sebebi olarak ise fiyatlardaki artış görüldü. Fiyatlarda yaşanan bu artış nedeniyle vatandaşlar bu yiyecekleri adeta tüketemez hale geldi.

Sakatatları tercih eden vatandaşlarda ise porsiyonlarda küçülmeye gidildi. Her ne kadar şırdan, mumbar ve kokoreç tercih eden kişilerin sayılarında azalma görülse de vazgeçemeyen kişiler de bulunmaktaydı. Fakat bu kişiler de yalnızca fiyatları nedeniyle porsiyonlarda güçülmeye gidildiğini ifade etti.

Müşteriler birer birer tezgahları terk ediyor! Şırdan, kokoreç, mumbar fiyatlarında büyük zam! - Resim : 1

SAKATAT FİYATLARIN GÖRÜLMEMİŞ ZAM!

Piyasaya bakıldığı zaman güncel fiyatların nasıl seyrettiği konusunda bilgi sahibi olmak ve vatandaşların neden bu lezzetlerden vazgeçtiği görüldü. Sakatlara yüzde 50 oranında zam geldiği ve bir senede müşteri sayısının da oldukça düştüğü öğrenildi. Şu an bakıldığı zaman güncel şırdan, mumbar ve kokoreç fiyatları şu şekilde verildi;

2022 Kokoreç Fiyatları

  • Çeyrek Kokoreç - 35 TL
  • Yarım Kokoreç - 50 TL
  • Tam Kokoreç - 100 TL

2022 Şırdan Fiyatları

Özellikle Adana'nın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ve neredeyse her mahallesinde satılan şırdanlar eskiden en fazla 4-5 TL'ye satılmaktaydı. Fakat şu an gelen zamlardan sonra bir adet şırdanın fiyatı 35 TL'yi buldu.