Murat Özsoy 800 TL rakamını verip uyardı! Gram altın tahminlerde dikkat çeken açıklama!

İlerleyen Günlerde açıklanacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve FED faiz kararlarından önce mevcut döviz kurları ve altın piyasası yakından takip edilmeye devam ediliyor. Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerini yapan Uzman Murat Özsoy, faiz kararları öncesinde altın piyasası ile ilgili önemli bilgiler verdi. İşte faiz kararı önce altın piyasası ile ilgili haberin ayrıntıları…

Murat Özsoy 800 TL rakamını verip uyardı! Gram altın tahminlerde dikkat çeken açıklama!

Geride bıraktığımız yılın son haftalarına doğru hem döviz kurları hem de altın piyasası ani yükselişler yaşamıştı. O dönem içerisinde gram altın kendi rekorunu kırarak 1000 TL’lik sınırı aşmıştı. Yaşanan yükselişlerden sonra hem uzmanlar tarafından hem de vatandaşlar tarafından yakından takip edilen altın piyasasında, önümüzde ki günlerde tekrar farklı grafikler çizebileceği düşünülüyor.

Ocak ayının son haftası itibari ile hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası hem de FED, faiz oranlarını açıklayacak. Özellikle FED’in açıkladığı kararlardan direkt olarak etkilenmesi beklenen altın piyasası, uzmanlar tarafından yakın markaja alındı. Konu ile ilgili olarak Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy, çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Haftalık Ons Altın Değerlendirmesi

Altın piyasası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Geçen hafta da bahsetmiş olduğum üzere, ons altın yeni haftaya 1820 dolar seviyesinde başladı. Haftanın ikinci gününe gelindiğinde ise Amerika’nın 10 yıllık tahvil faizlerini yüzde 1,80’nin üzerine çıkarması, ons fiyatının 1816 dolar seviyesine gerilemesine sebep oldu. Eğer 1820 dolar seviyesinin altında kalmaya devam ederse şu an için en büyük desteğin 1813 dolar seviyesi olduğunu söylemek mümkün.”

Petrol Fiyatları Ons Altını Etkiledi!

Ons altın fiyatları ile ilgili değerlendirmelerine devam eden Murat Özsoy, petrol fiyatlarının giderek yükselmesinin ons altın fiyatlarını direkt olarak etkilediğini ifade etti. Murat Özsoy, petrol fiyatlarının yükselmemesi halinde güne 1813 dolar seviyesinin altında başlama ihtimali olan ons altın fiyatının, şu an için 1820 dolarlık seviyenin üzerine çıkmasını beklemediğini dile getirdi.

Gram Altına Dikkat!

Merkez Bankası’nın perşembe günü yapacağı açıklamaya dikkat çeken Murat Özsoy, faiz indirimi yapılmasını beklemediğini ancak yapılırsa da sürpriz olmayacağını belirtti. Merkez Bankası’nın toplantı sonrasında faiz indirimi kararı alması durumunda, gram altının 818 TL seviyesinde olmasını beklediğini ifade eden Murat Özsoy, önümüzdeki 2-3 aylık süre içerisinde gram altının 800 TL seviyelerinde seyretmesinin, bir alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.