MTV Ödemelerinde İster 3 İster 4 Taksit Fırsatı İçin Son 2 Gün! MTV Fırsatını Kaçırmayın!

Araç sahiplerinin MTV ödemelerini 4 taksite kadar avantajlarla yapması için son 2 gün. Başvuru tarihini kaçırmayın…

MTV Ödemelerinde İster 3 İster 4 Taksit Fırsatı İçin Son 2 Gün! MTV Fırsatını Kaçırmayın!

Türkiye’de milyonlarca araç sahibi için son gün 31 Ocak. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerini en avantajlı şekilde yapmak için vatandaşların iki gün içinde başvurularını yapmaları gerekecek. MTV ödemelerini aksatanlara ise gecikme faizi uygulanır. Ancak ikinci taksitinin de ödenmemesi durumunda haciz işlemleri başlatılıyor.

2022 yılında MTV taksit ödemelerinin yeniden değerleme oranlarına göre belirlenmesinin ardından vatandaşlar gelen zam karşısında uygun ödeme metotlarını araştırmaya başladı. Son ödeme tarihine kadar Yapı Kredi üzerinden ödeme işlemlerini yapanlar ise 4 taksit fırsatlarından kolayca yararlanabilecekler.

MTV Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) resmi ödeme sayfası üzerinden veya bankaların dijital uygulamaları aracılığıyla ödeme işlemlerinin yapılması mümkündür. MTV ödemelerini Yapı Kredi Bankası aracılığıyla yapmaya karar verenler ise ister 3 ister 4 taksit fırsatlarından yararlanabilecekler.

MTV ödemelerini Yapı Kredi Mobil veya Bireysel İnternet Şubesi üzerinden veya banka şubeleri ya da gib.gov adresi üzerinden gerçekleştirecek olanlar 3 taksit fırsatından yararlanabilecek. Ödemelerini gib.gov üzerinden World Pay QR Kod Ödeme seçeneği ile gerçekleştirenler için 4 taksit avantajlarından yararlanarak MTV ödemelerini kolayca yapabilecekler.

MTV Borcunu Ödemeyenler Dikkat!

Yeniden değerleme oranlarının belirlenmesinin ardından yeni zamlı oranlar üzerinden hesaplanan MTV oranları, 2022 yılı için bir hayli artmış durumda. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında yapılan MTV ödemelerinin ilk taksitlerini aksatanlar gecikme faizini de ödeyerek işlem yapmak zorunda. Borcun ödenmemesi durumunda bir sonraki aşamada ise haciz işlemleri ile aracın bağlanmasına kadar süreç işletilebilir.

İlk taksit ödemelerini 31 Ocak tarihine kadar yapmayanlar için söz konusu gecikme faizi bir sonraki taksit ödemesine yansıtılmaktadır. Bu duruma düşmek istemeyen vatandaşların 4 taksite kadar bölerek ödemelerini Yapı Kredi Bankası üzerinden yapmaları ve daha düşük miktarda ödeme gerçekleştirmeleri mümkündür. MTV ödemelerinde sorun yaşamamak ve gecikme faizlerinden etkilenmemek için bankaların MTV kampanyalarından yararlanmaları mümkündür.