Milyonların borcu var! SGK bir dilekçeyle o borçların tamamı siliniyor

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlar için borç sildirme imkanı Aile Bakanlığı SYDV birimlerinden yapılıyor. Ancak vatandaşlar için ikinci bir seçenek bulunuyor. O da SGK'ye dilekçe vermek.

Milyonların borcu var! SGK bir dilekçeyle o borçların tamamı siliniyor

Milyonlarca vatandaş için en önemli sorunlardan birisi de GSS prim borçları. Vatandaşlar geçmiş dönemlerde ödememiş oldukları GSS prim borçları nedeniyle zorluk yaşıyorlar.

Halen borcu olan çok sayıda vatandaş bulunurken bu vatandaşlar borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünürken kısa zamanda yeni bir düzenleme olacağı sinyali gelmişti.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN GSS DÜZENLEMESİ

Çalışma Bakanlığı GSS prim ödemeleri için 2022 sonunda yada 2023 başında yeni bir düzenlemeye imza atabilir.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı konulardan biri olduğu düşünülen GSS prim borçlarına yönelik yeni ödeme planları yada kolay ödeme seçenekleri oluşturabilir. Hatta borçların silinmesinde kapsamın genişlemesi de gündeme gelen düzenlemelerden birisi.

Vatandaşlar Borçlarını Sildirebilir

Halen borcu olan vatandaşlar için düzenlemelerin başında Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması. SYDV birimlerine yapılacak başvurularda gelir testi yaptırılabilir ve hane gelir düzeyinin düşük çıkması durumunda borçların tamamı silinebilir.

SGK'YA İTİRAZ HAKKINIZ VAR

Borçların silinmesi için bir diğer imkan ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) birimlerine yapılacak başvurular.

Vatandaşlar borçların haksız olduğunu düşünürlerse SGK İl Müdürlüklerine gidecekler. Bu kurumlara verilecek dilekçeler ile vatandaşların borçları incelecek. Gerçekten haksız olduğu belirlenen borçlar ise silinecek.

Kuruma yapılacak başvurularda kişinin sunacağı gerekçenin haklılık payı içermesi gerekmekte. Örneğin askerde olan bir kişiye askerde olduğu dönemde borç çıkarılması haklı bir neden kabul edilir ve o borçlar silinir.